Niesprecyzowana liczba amerykańskich supermyśliwców F-22 została przebazowana na lotnisko w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, nieco ponad 300 kilometrów od granicy Iranu – twierdzi renomowany periodyk „Aviation Week”, powołując się na swoich informatorów. Wojsko zdawkowo potwierdziło wysłanie swoich najlepszych myśliwców do „Azji Południowo-Zachodniej”, ale nie ujawnia w jakim celu.

Nie wiadomo kiedy dokładnie F-22 trafiły do bazy Al Dhafra, która jest jednym z bastionów wojsk USA w regionie Zatoki Perskiej. Nie wiadomo też ile ich jest dokładnie. Informatorzy „AW” mówią o „wielu”. Nie jest też jasne jak długo mają tam zostać i w jakim celu je przebazowano.

– Tego rodzaju przebazowania cementują nasze relacje z sojusznikami, wzmacniają regionalną stabilność i pokój oraz wzmacniają nasze umiejętności w prowadzeniu działań połączonych z dala od kraju – oświadczył rzecznik USAF kapt. Phil Ventura, przesyłając „AW” zwyczajową formułkę stosowaną gdy wojsko nie chce mówić zbyt wiele.

Bastion w regionie

Informacje o F-22 w ZEA są bardzo skąpe, ponieważ na temat lotniska i bazy Al Dhafra mało wiadomo. Stacjonują tam liczne samoloty USA, w tym maszyny zwiadowcze U-2 i Global Hawk, latające centra dowodzenia E-3 Sentry, powietrzne tankowce i skrzydło myśliwców F-15E. Instalacji bronią co najmniej dwa bataliony rakiet Patriot i ma tam zostać umieszczony system przeciwrakietowy THAAD.

Baza jest kluczowym punktem dla lotnictwa USA w regionie Zatoki Perskiej. Gdyby ewentualnie doszło do starcia z Iranem, to właśnie stamtąd USAF przeprowadzałoby loty nad odległy o kilkaset kilometrów kraj. W zamian baza byłaby zapewne jednym z głównych celów rakiet Teheranu. Z tego powodu ma tam być rozmieszczony system THAAD.

Przeniesienie tam F-22 Raptor, nawet gdyby miało charakter jedynie szkoleniowy, jest wyraźnym sygnałem i ostrzeżeniem dla Teheranu. – F-22 nie ma sobie równych wśród myśliwców na całym świecie. Nasi sojusznicy i wrogowie dobrze o tym wiedzą – powiedział „AW” informator. – Kiedy przenieśliśmy Raptory na pewien czas na Guam i do baz w Japonii, wszystkie państwa w regionie śledziły nasze działania.

Presja wojskowa

Przeciek na temat wysłania F-22 w region Zatoki Perskiej prawdopodobnie jest kontrolowany. Jego celem jest bowiem najprawdopodobniej głównie wywarcie presji na Iran, który pozostaje w sporze z zachodem odnośnie swojego programu jądrowego. Konieczne jest więc odpowiednie nagłośnienie sprawy, a utrzymywanie szczegółów w tajemnicy tylko wzmacnia „przekaz”.

Przebazowanie F-22 do Al Dhafra jest niecodzienne, ponieważ do tej pory wszystkie loty Raptorów poza granice USA były nagłaśniane i wykonywane przy „otwartej przyłbicy” włącznie z publikowanymi zdjęciami i filmami.

Teheran obecności F-22 do tej pory nie skomentował. Wojsko Iranu nie ma jednak żadnego sprzętu porównywalnego z amerykańskimi Raptorami i nie byłoby w stanie im poważnie zagrozić. Na wypadek konfliktu trudno wykrywalne dla radarów F-22 wraz z bombowcami B-2 stanowiłyby pierwszą falę uderzenia, która zniszczyłaby irański system obrony przeciwlotniczej. Za nimi podążyłyby znacznie bardziej liczne F-15 i F-16.

Srebrny pocisk

Do tej pory F-22 nie był wykorzystywany bojowo. Nie zdecydowano się go wysłać nad Afganistan, Irak i Libię. Najprawdopodobniej oceniono, że nie ma potrzeby wystawiać niezwykle cennego (około 180 mln dol. za sztukę) i zaawansowanego samolotu do walki ze słabo uzbrojonymi przeciwnikami.

Ponadto nowoczesny F-22 sprawia problemy w eksploatacji. Początkowo nie radzono sobie z konserwacją specjalnej powłoki chłonącej fale radarowe, teraz posłuszeństwa odmawia system tlenowy pilota. W rozmowach z „AW” wojskowi sugerowali, że wysłanie Raptorów do pustynnych i gorących ZEA ma zapewnić mechanikom oraz pilotom doświadczenie w działaniu w takich warunkach.

Źródło: aviationweek.com, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating