Zachodnie wybrzeże USA zniknie z powierzchni Ziemi – to niemal pewne. Nie wiemy tylko kiedy to nastąpi. Przyczyną będzie drzemiąca pod ziemią gigantyczna siła.

Strefa subdukcji Cascadia

Strefa subdukcji Cascadia

Istnieje takie miejsce głęboko pod powierzchnią Ziemi, o którym mało kto wie. Jednak nadejdzie taki dzień za kilka dekad, kiedy wszyscy przekonamy się, czym jest strefa subdukcji Cascadia.

Około 130 kilometrów od wybrzeża Oregonu w Stanach Zjednoczonych pod powierzchnią Pacyfiku sytuacja jest dość „napięta”. Od tysięcy lat nieustannie ścierają się ze sobą dwie płyty tektoniczne, a powstające między nimi ciśnienie wciąż rośnie, zbliżając się nieuchronnie do chwili, kiedy sięgnie zenitu.

 

Co nastąpi?

Według naukowców powstanie ogromne trzęsienie ziemi, w wyniku którego krawędź kontynentu ulegnie obniżeniu o niemal 10 metrów. Z powierzchni znikną tysiące budynków i infrastruktura energetyczna. W ciągu 15 minut megatsunami uderzy w północno zachodnie wybrzeże, tworząc zabójczą ścianę wody o długości 1130 kilometrów.

Śmierć poniesie 13 tysięcy osób, a ponad milion straci dach nad głową. Potrzeba dostaw wody i żywności będzie dotyczyć ponad dwóch milionów ludzi.

 

Brak systemu ostrzegania

Niektóre kraje (np. Japonia) wdrożyły systemy ostrzegania przed trzęsieniami ziemi, które automatyczne zamykają elektrownie i linie kolejowe, ostrzegają szpitale i ludność za pomocą alarmu dźwiękowego.

Jednocześnie żaden z tych systemów nie powstał w regionie północno zachodniego Pacyfiku, co czyni ten apokaliptyczny scenariusz jeszcze bardziej przerażającym.

 

Strach

Artykuł na ten temat opublikowany w magazynie New Yorker wywołał falę przerażenia, która przeszła przez media społecznościowe. Na naukowców z Seattle spadła lawina pytań od zaniepokojonych czytelników.

– Ogólnie rzecz biorąc, artykuł był dobrze udokumentowany, jednak pozostawia wrażenie nadciągającej znacznie większej dewastacji niż przewidujemy – uspokajał John Vidale, dyrektor organizacji monitorującej sejsmikę południowo-zachodniego Pacyfiku (PNSN) na sesji pt. „Zapytaj mnie, o co chcesz”.

 

Prawdopodobieństwo

Jak powiedział Keneth Murphy dyrektor oddziału Federalnej Agencji Zarządzania Kryzysowego odpowiedzialnego za Alaskę, Idaho, Oregon i Waszyngton, prawdopodobieństwo wystąpienia takiego trzęsienia ziemi w ciągu najbliższych 50 lat wynosi jeden do trzech.

– To jedyny raz, kiedy naprawdę mam nadzieję, że nauka się myli, a ten kataklizm nie nastąpi jeszcze przez tysiąc lat – dodał Murphy.

Poniższy film przedstawia animację procesów tektonicznych na przykładzie strefy subdukcji Cascadia:

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating