Najdłużej żyją mieszkańcy Monako, gdzie średnia długość życia wynosi prawie 90 lat, a najkrócej obywatele Czadu: zaledwie 49 – wynika z danych CIA. Niedawno Centralna Agencja Wywiadowcza opublikowała raport o średniej długości życia w 223 krajach świata i ich terytoriach zależnych.

Średnia długość życia na świecie

Badaniu średniej długości życia poddano ludzi z całego świata, którzy urodzili się w tym samym roku. Co więcej, nie zastosowano tu podziału na płeć.

 

Najdłużej…

Z analizy danych wynika, że najdłużej żyje się w Monako (89,63 lat). Później występuje prawie pięcioletnia przepaść. Na drugim i trzecim miejscu są kolejno dwa azjatyckie terytoria: Makau i Japonia.

Polska znalazła się na 77. miejscu. Średnia długość życia w naszym kraju sięga 76,45 lat. Wyprzedzili nas m.in. Niemcy i Czesi, gdzie żyje się odpowiednio: 80,32 lat i 77,56 lat.

i najkrócej

Z kolei najkrócej żyje się w krajach afrykańskich. Mieszkańcy Gwineii Bissau, Republiki Południowej Afryki i Czadu zazwyczaj nie dożywają 50. roku życia.

Z raportu wynika, że średnia długość życia ciągle się wydłuża. Powodem tego jest rozwój technologii oraz medycyny, a także ciągle rosnące standardy życia.

Gdzie warto się urodzić?

A jak to wygląda dokładnie? Najdłużej żyje się na obszarach, które zaznaczone są na zielono: w Australii, Europie i Ameryce Północnej. O około 10-15 lat krócej w np. Ameryce Południowej, Oceanii i w Chinach. Z kolei najkrócej (kolor czerwony) w Afryce, gdzie jest to około 50 lat.

 

Źródło: CIA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating