Państwowy dług publiczny USA przekroczył granicę 16 bilionów dolarów. Oznacza to, że każdy Amerykanin zadłużony jest już na 51 tysięcy dolarów.

 

Jeszcze pod koniec lipca 2012 roku amerykańskie zadłużenie publiczne wynosiło 15,8 bln dol.. Pod koniec 2011 roku było to 15,2 bln.

Pułap większy po kłótni

Obecnie maksymalny pułap zadłużenia rządu USA wynosi 16,4 bln dolarów. Został on podwyższony o 2,1 bln dol. na początku sierpnia 2011 roku decyzją Kongresu, którą poprzedził długotrwały spór między republikanami a demokratami.

Porozumienie odsunęło od USA groźbę kryzysu niewypłacalności, ale komentatorzy wskazywali, że jest to rozwiązanie doraźne, ponieważ nie rozwiązywało długofalowych problemów finansów publicznych USA, m.in. rosnącego deficytu budżetowego i długu.

 

Kryzys powyborczy?

Z zaprezentowanych przez telewizję ABC danych wynika, że dopuszczalny obecnie limit długu publicznego 16,4 bln dolarów zostanie osiągnięty już w listopadzie. 6 listopada Amerykanie wybiorą pomiędzy starającym się o reelekcję Barackiem Obamą i kandydatem Republikanów – Mittem Romneyem. Jak przewidują eksperci, osiągnięcie maksymalnego pułapu długu będzie oznaczać kolejny spór w Kongresie.

 

Źródło: PAP, tvn24

 

0 0 votes
Article Rating