Rekordowo obfite opady deszczu spowodowały, że niemalże cały amerykański stan Minnesota znajduje się pod wodą. Straty sięgają już milionów dolarów, a suma wciąż rośnie. Wiele dróg w największej metropolii w stanie jest zamkniętych. – Jak długo żyję nie widziałem ani powodzi, ani zniszczeń na taką skalę – powiedział gubernator stanu Mark Dayton.

USA - USA - Rekordowe ulewy w Minnesocie 2

Ilość deszczu, jaka spadła w Minnesocie jest rekordowo wysoka. Meteorolodzy nie przewidywali, by czerwcowe opady deszczu były tak obfite. Dodatkowo w wielu hrabstwach sztuczne zbiorniki nie były wystarczająco opróżnione.Woda w rzekach nie mając dokąd spływać, wylewała się na okoliczne tereny. W sobotę w kilkudziesięciu hrabstwach obowiązywało ostrzeżenie przed gwałtownymi powodziami z silnym prądem.

Powódź gorsza od tornada

Gubernator stanu Mark Dayton potwierdził, że zalane są praktycznie wszystkie hrabstwa „krainy 10 tys. jezior”. – Jak długo żyję nie widziałem ani powodzi, ani zniszczeń na taką skalę – przyznał gubernator Dayton.

Straty są ogromne – wstępne szacunki opiewają na milionowe kwoty, a liczba wciąż rośnie.

– Jasne, powodzie zdarzały się już wcześniej, podobnie jak tornada czy huragany lub śnieżyce – przytaknął urzędnik. – Ale powodowały zniszczenia w jednym, dwóch hrabstwach, nie w całym stanie jak tegoroczna powódź – podkreślił.

Wielu mieszkańców starało się bronić przed wodą układając przed domem worki z piaskiem. Pod wodą znajdują się także ulice największej metropolii Minnesoty, Minneapolis-Saint Paul, nazywanej „bliźniaczym miastem”. Wiele dróg zostało przez policję zamkniętych ze względów bezpieczeństwa.

USA - USA - Rekordowe ulewy w Minnesocie 1
0 0 votes
Article Rating