Samolot transportowy marynarki wojennej USA C-2 Greyhound z 11 osobami na pokładzie rozbił się w środę na Oceanie Spokojnym, gdy był w drodze na lotniskowiec USS Ronald Reagan – poinformowała marynarka wojenna USA. Według ministerstwa obrony Japonii, maszyna rozbiła się w pobliżu atolu Okinotori.

Rzecznik ministerstwa obrony Japonii poinformował, że osiem osób z tego samolotu zostało odnalezionych. Nie podano jednak, czy żyją.

Z lotniskowca USS Ronald Reagan podjęto operację ratowniczą – poinformowała w oświadczeniu stacjonująca w Japonii 7. Flota USA.

„Trwa akcja wydobywania załogi i pasażerów z wody. Ich stan zostanie oceniony przez personel medyczny USS Ronald Reagan” – dodano.

Samolot transportowy C-2 Greyhound

Spadł samolot

Według katastrofa nastąpiła 150 kilometrów na północny zachód od japońskiego niezamieszkałego atolu Okinotorishima w trakcie trwających tam amerykańsko-japońskich ćwiczeń sił morskich.

Do katastrofy doszło o 14.45 czasu lokalnego (godz. 6.45 w Polsce), kiedy lotniskowiec znajdował się na Morzu Filipińskim na Pacyfiku.

Na razie nie są znane przyczyny katastrofy.

Atol Okinotori na Pacyfiku

C-2 Greyhound to dwusilnikowy turbośmigłowy samolot przeznaczony do przewożenia ładunków oraz ludzi z lądu stałego na lotniskowce i z powrotem.

Agencja Reutera przypomina, że US Navy w sierpniu straciło dziesięciu wojskowych, gdy niszczyciel USS John McCain zderzył się z tankowcem niedaleko Singapuru.

 

Źródło: PAP, Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating