Tornado szaleje na ziemi jedynie przez chwilę, ale skutki jakie po sobie pozostawia widać nawet po 7 latach. Okazuje się, że amerykańskie lasy pełne są pojedynczych prostych linii, które pozostawiły po sobie trąby powietrzne.

Scieżka tornada sprzed 7 lat

Scieżka tornada sprzed 7 lat

Po siedmiu latach ścieżka po której przemieszczało się tornado z 2007 roku, wciąż jest widoczna. Wir powietrza spustoszył silnie zadrzewiony teren w północno-wschodniej części stanu Wisconsin w USA. Wylesioną linię – na dodatek w zimowej scenerii – dostrzegł 10 stycznia 2015 roku satelita Terra. Śnieg pokrył cały teren, ale z przestrzeni kosmicznej da się wyróżnić, czy zalega na liściach i drzewach czy na ziemi. W ten sposób jesteśmy w stanie dostrzec linię, o innej strukturze, ciągnącą się od południowego-zachodu na północny-wschód. Jej długość to 65 km.

Trąbę powietrzną, która pozostawiła ten ślad widoczny na zdjęciu, oceniono na 3 w sześciostopniowej skali EF. Żywioł zniszczył drzewa na powierzchni ponad 56 kilometrów kwadratowych. Wir powietrza spustoszył drzewostan 7 czerwca 2007 roku.

Ścieżka tornada sprzed 7 lat w zimowej scenerii

Ścieżka tornada sprzed 7 lat w zimowej scenerii

Widoczna również latem

Trop tornada widoczny jest także podczas, gdy na ziemi nie zalega warstwa śniegu. Widać wtedy ciemnozielone lasy, w których znajduje się praktycznie prosta linia o jaśniejszym odcieniu. Świadczy to o młodej roślinności, która odradza się w miejscu, gdzie siedem lat temu trąba powietrza doszczętnie ją zniszczyła. Poniższe zdjęcie wykonała 13 lipca 2014 roku kamera na satelicie NASA.

 

Więcej śladów

Okazuje się, że to nie jedyny taki przypadek, a w lasach w Ameryce Północnej można znaleźć więcej pojedynczych linii, które stworzyły trąby powietrzne. Ślad pozostawiło także tornado z 1 czerwca 2010 roku w południowej części stanu Massachusetts. Poniższe zdjęcie powstało 10 lutego 2013 roku.

Ścieżka tornada sprzed 5 lat w zimowej scenerii

Ścieżka tornada sprzed 5 lat w zimowej scenerii

 

Źródło: weather.com, tvnmeteo
tornado, ścieżka, lasy, satelita Terra, tornado, path, forests, Terra satellite.

 

 

0 0 votes
Article Rating