W niedzielę w mieście Wichita w amerykańskim stanie Kansas spadł grad wielkości piłeczek golfowych, a niedaleko Paradise tornado zniszczyło stodołę i wieżę radiową. Jednak jak informuje centrum ostrzegania przed burzami z Rockies, naprawdę niebezpieczne, wielodniowe, silne gradobicia na terenie stanu Kansas rozpoczną się dopiero w poniedziałek.

 

Grad o kulach o średnicy przekraczającej 5 cm spadł w Hrabstwie Rush w stanie Kansas. W niedzielne popołudnie padało od miasta Otis po La Cross. To jednak nie koniec. Portal AccuWeather.com pisze, że silne burze to tylko przedsmak tego, co czeka Kansas w najbliższych dniach.

Ekstremum pogodowe

Zamiast chłodnego i suchego powietrza nad stan Kansas naciągnęły w niedzielę chmury burzowe. Najsilniejsze burze mają się tu pojawić w poniedziałek po południu i, przesuwając się powoli na wschód, nękać stan do połowy tygodnia.

Meteorolodzy AccuWeather przewidują, że w poniedziałkowe popołudnie w północno-zachodniej części Kansas pojawią się tornada, silne burze, porywisty wiatr i grad. Najsilniej doświadczone ekstremalnymi zjawiskami pogodowymi mają zostać dotknięte społeczności Goodland i Colby.

Burz spodziewać się można także w mieście Omaha w Nebrasce, w okolicach Kansas City w stanie Missouri, Altus (Oklahoma) i Junction (Texas).

To normalne

Wschód położony jest znacznie niżej niż zachód kraju, przez co jest chłodniejszy. W centrum kraju dochodzi więc do spotkania ciepłych i zimnych mas powietrza. Najczęściej dochodzi do tego w marcu, stąd ten miesiąc jest jednym z bardziej zmiennych w roku w Stanach Zjednoczonych. Bazując na 3-letnich statystykach, w marcu powinno utworzyć się co najmniej 87 tornad. W tym roku było ich dotąd tylko 17.

Najbardziej ekstremalny pod względem pogodowym jest zawsze kwiecień. Przeciętnie tworzy się wtedy 368 tornad.

 
Źródło: AccuWeather.com, Aljazeera.com, ENEX, tm