W piątek, 30 listopada o godzinie 17:29 UTC wystąpiło silne trzęsienie ziemi na Alasce. W mieście Anchorage zatrzęsły się domy. Początkowo wprowadzono ostrzeżenie przed tsunami dla południowych wybrzeży Alaski.

W odległości 12 km epicentrum znajduje się Anchorage, w odległości 30 km Wasilla

Magnituda wstrząsów wynosiła 7.0, jest to energia 2 PJ, czyli 554 GWh, a hipocentrum znajdowało się na głębokości 41 km.

„Trzęsienie ziemi było na tyle silne, że z mebli pospadały przedmioty, a domy się zatrzęsły” – napisał dziennik „Anchorage Daily News”, główna gazeta na Alasce.

Ludzie wyszli z biur i domów na ulice. Szybko wrócili, lecz wstrząs wtórny o magnitudzie 5.7, który wystąpił po sześciu minutach, sprawił, że ponownie wyszli z budynków.

W Anchorage powstały „poważne szkody w infrastrukturze” – podała policja. „Wiele budynków mieszkalnych i innych doznało uszkodzeń. Wiele ulic i mostów jest zamkniętych” – głosi policyjny komunikat. Nie ma jednak doniesień, by ktokolwiek zginął lub odniósł obrażenia.

Publikowane w mediach społecznościowych zdjęcia pokazują popękane nawierzchnie ulic. Sieć elektryczna została poprzerywana, co spowodowało między innymi wyłączenie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniach. W domach spadały ze ścian obrazy i lustra, a w sklepach towary z półek.

 

Ostrzeżenie przed tsunami

Policja na wyspie Kodiak zaleciła mieszkańcom, aby udali się na położone wyżej tereny z uwagi na możliwość wystąpienia tsunami. Wyspa leży w odległości 320 kilometrów na południe od Anchorage. Ostrzeżenie przed tsunami zostało zniesione po około godzinie.

Przypominam, że dziś mamy szczyt oddziaływań magnetycznych, trzęsienie ziemi wystąpiło zaledwie kilka godzin po nim.

W piątek, 23 listopada napisałem:

24 listopada zacznie się multi-oddziaływanie, które pierwszy szczyt osiągnie późno w nocy 25 listopada, a silny szczyt w piątek, 30 listopada.

Wkrótce na Słońcu na wprost Ziemi pojawi się duża dziura koronalna, zbliża się multi-oddziaływanie magnetyczne

Wystąpiło silne zaburzenie częstotliwości rezonansowych i częstotliwości składowych w ziemskim polu geomagnetycznym

Aktywność sejsmiczna w ciągu ostatnich 15 dni

 

Informacje będą aktualizowane.

 

Tak zareagowały polskie sejsmografy:

W marcu 1964 roku Alaskę nawiedziło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,2, najsilniejsze zanotowane w historii USA. Jego epicentrum znajdowało się 120 kilometrów na wschód od Anchorage. Wstrząsy, które trwały 4,5 minuty oraz tsunami kosztowały życie około 130 osób.

 

Alaska, USA – Silne trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.0 uszkodziło wiele domów i dróg

 

Źródło: USGS, EMSC, tvnmeteo, sejsmografy: IGF
0 0 votes
Article Rating