Andrea Ivonne Monroy mieszka w Kalifornii w Stanach Zjednoczonych. Ale kiedy chce wyjść z domu w słoneczny dzień, musi zakryć całe ciało – inaczej może umrzeć. Mimo że ma dopiero 27 lat, przechodzi klimakterium. Zdiagnozowano u niej rzadką chorobę XPpromienie UV mogą uszkodzić DNA w jej komórkach.

Xeroderma pigmentosum (XP) to bardzo rzadkie schorzenie, spowodowane genetycznym defektem polimerazy DNA β. Na skutek defektu dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń DNA w komórkach skóry narażonych na działanie promieni UV.

Osoby takie jak Andrea muszą absolutnie unikać słońca. 27-latka mieszka z rodzicami w Kalifornii. Jak twierdzi, zaakceptowała swoją chorobę i nauczyła się z nią radzić na co dzień. Pisze o tym na swoim blogu: „Cierpię na XP większość mojego życia. Nie jest mi łatwo, ale postrzegam to jako wyzwanie”.

W domu zawsze są zaciągnięte zasłony ze specjalnego materiału nieprzepuszczającego promieni UV. Rodzina używa wyłącznie LED-owe żarówki.

Kiedy Andrea wychodzi na zewnątrz  – a robi to zazwyczaj już po zmierzchu – ma na sobie pokrywające całe ciało ubranie, a na głowie kapelusz z woalką. Większość czasu spędza jednak w domu. Pisze bloga, nagrywa filmy na Youtube.

Kiedy miała 6 lat, przeszła pierwszą operację usunięcia z twarzy rakotwórczych znamion. Od tego czasu takich zabiegów miała 27 w różnych miejscach ciała.

Jej choroba sprawia, że w wieku 27 lat przechodzi klimakterium. To oznacza, że nigdy nie zajdzie w ciążę. Jak twierdzi, z tym też się pogodziła. Już w wieku 11-12 lat wiedziałam, że nie chcę mieć dzieci – powiedziała w rozmowie z „The Mirror”.

 

 

 

Źródło: rmf24, Mirror

 

0 0 votes
Article Rating