Rybę przypominającą stworzenie z horroru znaleziono na jednej z kalifornijskich plaż. Uwagę przyciąga nie tylko jej niezwykły wygląd, lecz także powód, z jakiego się tam znalazła. Na co dzień żyje na głębokości nawet około kilometra pod powierzchnią oceanu.

Ryba z otwartą paszczą, leżąca na plaży na obszarze parku stanowego Crystal Cove w mieście Laguna Beach w Kalifornii, została zauważona w piątek w ubiegłym tygodniu.

„Nie wiadomo, jak i dlaczego wylądowała na brzegu” – czytamy we wpisie na profilu parku w mediach społecznościowych.

Rybę zidentyfikowano jako gatunek nazywany – ze względu na swój okrągły kształt i miejsce występowania – Pacific Footbal Fish (Himantolophus sagamius).

Żyją na głębokości prawie kilometra

Według Kalifornijskiego Departamentu Parków i Rekreacji, to jeden z ponad 200 gatunków żabnicokształtnych (Lophiiformes), czyli ryb występujących w oceanicznych głębinach, charakteryzujących się paszczą o dużych rozmiarach i zębami ostrymi i przezroczystymi jak szkło. Żabnicowate są w stanie połknąć ofiarę wielkości własnego ciała. Rozmiar ryby oraz wystająca „łodyga” na głowie pozwoliły stwierdzić, że to samica.

„Tylko samice mają długą 'łodygę' na głowie z bioluminescencyjnymi końcówkami, używanymi jako przynęta do zwabienia ofiary w ciemnościach wód o głębokości nawet 900 metrów” – czytamy we wpisie Parku na Facebooku. Jak dodano, samice mogą osiągać długość do około 60 centymetrów, podczas gdy samce tylko około 2,5 centymetra. Ich jedynym zadaniem jest zapłodnienie samicy. „Samce przyczepiają się swoimi zębami do samicy i stają się 'seksualnymi pasożytami', ostatecznie łącząc się z samicą” – wyjaśniono. Na końcu nie pozostaje z nich nic oprócz jąder.

„Widok tej dziwnej i fascynującej ryby jest świadectwem różnorodności życia morskiego, czającego się pod powierzchnią wody” – skomentowały władze Parku.

Ryba przebywa obecnie w placówce Kalifornijskiego Departamentu Rybołówstwa i Dzikich Zwierząt.

5 1 vote
Article Rating