Eksperci wojskowi Pentagonu ogłosili, że poczynili „ogromne postępy” w dziedzinie tworzenia „inteligentnych pocisków” dla karabinów snajperskich, które śledzą cel, zmieniając w razie potrzeby trajektorię lotu. Odpowiedzialna za projekt agencja DARPA twierdzi, że takie pociski mogą trafić do amerykańskiej armii jeszcze w tym roku.

inteligentne pociski DARPA

DARPA, czyli działająca w ramach Departamentu Obrony USA Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności, poinformowała o przeprowadzeniu „najbardziej skutecznych testów z żywą amunicją” tego typu. „Inteligentne pociski” są testowane od wielu miesięcy, ale podobno jeszcze nigdy nie osiągnięto w ich wykorzystaniu takich wyników.

 

„Inteligentne pociski” skuteczne nawet w rękach „nowicjuszy”

Testy przeprowadzali nie tylko doświadczeni snajperzy, ale też nowicjusze, którzy dostali pociski i karabiny snajperskie po raz pierwszy w życiu. Ci ostatni również trafiali w ruchome obiekty. „Podsumowując: nie musisz być nawet dobry, by trafić do celu” – komentuje sprawę CNN.

Program „inteligentnych pocisków” nosi nazwę EXACTO. Odpowiadający za rozwój tej technologii w agencji DARPA Jerome Dunn powiedział w środę, że „EXACTO zademonstrowało coś, co do tej pory uważano za niemożliwe: sterowany nieprzerwanie aż do samego celu pocisk małego kalibru”.

Dunn dodał, że ostatnie testy przeprowadzono „w terenie”, a żołnierzom wykorzystującym pociski wręczono „standardowe karabiny snajperskie”.

Żołnierze wykorzystali „inteligentne pociski” 0.50 BMG, a więc amunicję 12,7 mm wykorzystywaną powszechnie w armiach wszystkich państw NATO.

– To ogromne odkrycie otwierające drzwi do stworzenia podobnych pocisków innych kalibrów – dodał menedżer projektu EXACTO.

Materiały wideo przekazane przez agencję DARPA, mające być dowodem na skuteczność ich produktu, pokazują kule dokonujące nagłych skrętów w locie i w razie potrzeby zwalniające po to, by trafić w uciekający cel.

DARPA przekonuje, że w pierwszej kolejności pociski trafią do snajperów amerykańskiej armii i mają pomagać w strzałach wykonywanych przy silnych wiatrach.