Kolejna śnieżyca szaleje nad USA. Octavia – bo tak ją nazwano – przyczyniła się do wielu utrudnień na drogach, przerwach w dostępie do prądu oraz zamknięcia licznych instytucji. Miejscami zrobiło się naprawdę niebezpiecznie. Z powodu fatalnych warunków zginęły już dwie osoby.

USA - Kolejne śnieżyce z burzy śnieżnej Octavia

USA - Kolejne śnieżyce z burzy śnieżnej Octavia 2

Alabama

Mieszkańcy tego stanu szykują się na nadejście śnieżyc. W rejonie Birmingham, największego miasta stanu, w poniedziałek odwołano zajęcia w wielu szkołach, informuje portal al.com.

Gubernator stanu Alabama Robert Bentley już w weekend postawił w stan gotowości niektóre agencje państwowe, m.in. pracowników zajmujących się zarządzaniem kryzysowym.

– W związku ze spodziewanym atakiem zimy w Alabamie, podejmujemy wszelkie środki ostrożności, by zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom tego stanu – powiedział Bentley.

Arkansas

W poniedziałek wieczorem (czasu lokalnego) około 26,5 tys. mieszkańców stanu Arkansas pozostało bez dostępu do prądu. Pracownicy służb energetycznych powoli przywracają energię elektryczną. Władze postanowiły zamknąć we wtorek drogi w mieście Little Rock z powodu niebezpiecznych warunków, wynika z komunikatu podanego przez urzędników.

Jeden z reporterów lokalnej telewizji KATV-TV poinformował, że z powodu śnieżycy, mieszkanka stanu Arkansas urodziła dziecko na parkingu. Jej mąż nie zdążył dotrzeć na czas do szpitala. – Lodowica na jezdni znacznie opóźniła nasz dojazd do szpitala – przyznał mężczyzna. Na szczęście zarówno matka, jak i syn czują się dobrze.

Georgia

We wtorek wiele szkół w stanie Georgia pozostało zamkniętych. Gubernator stanu Nathan Deal zapowiedział jeszcze w poniedziałek wieczorem, że otwarcie wielu instytucji we wtorek może zostać opóźnione.

Jak wynika z lokalnych doniesień, nagromadzenie logu na liniach wysokiego napięcia doprowadziło do przerwy w dostawie energii elektrycznej, zwłaszcza w północnej części stanu.

Mieszkańcy stanu spodziewają się, że dopiero od środy pogoda może się poprawić i dopiero wtedy można będzie liczyć się z usunięciem wszystkich szkód.

Illinois

Burza śnieżna Octavia przyniosła na południu tego stanu największe opady. Miejscami spadło ponad 30 cm białego puchu.

Pogoda spowodowała, że w poniedziałek władze Southern Illinois University postanowiły odwołać zajęcia. Przedstawiciele władz miasta radzą mieszkańcom pozostać w domach i – w razie możliwości – przesunąć podróże. Spodziewane są bowiem kolejne opady śniegu i marznącego deszczu, które sprawią, że na drogach zrobi się ślisko, a widzialność stanie się mocno ograniczona.

Kansas

Pogoda przyczyniła się tam do śmierci jednej osoby. W poniedziałek wcześnie rano z powodu ślizgawicy mężczyzna zboczył z drogi i wjechał pod pociąg. Ofiarą był 45-latek.

Ogólnie, w poniedziałek, odnotowano około 20 kolizji. Przyczyną było niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drogach. Nikt na szczęście nie został ranny.

Kentucky

Na drogach stanu Kentucky zapanował chaos, choć na szczęście nikt nie zginął. Pogoda była na tyle zdradliwa, że władze postanowiły zamknąć wiele odcinków dróg.

Luizjana

Mieszkańcy tego stanu przygotowują się na nadejście załamania pogody. Władze Nowego Orleanu zostały poproszone o zmianę terminu jednej z tradycyjnych imprez.

Missisipi

W stanie Missisipi ponad 3 tys. mieszkańców od poniedziałkowego popołudnia pozostaje bez prądu. Najgorsza sytuacja panuje w północnych powiatach.

Władze już w niedzielę ostrzegały mieszkańców przed fatalnymi warunkami pogodowymi. Dlatego też postanowiono wprowadzić stan alarmowy.

Missouri

W Missouri pogoda również daje się we znaki. We wtorek zamkniętych zostanie kilka szkół. Jednak od poniedziałku na drogach panują fatalne warunki. Tego dnia odnotowano kilka wypadków na drogach.

Karolina Północna

Niebezpiecznie zrobiło się również w Karolinie Północnej. Według lokalnych doniesień, do lokalnych szpitali zgłosiło się mnóstwo osób z obrażeniami. Już w poniedziałek wiele instytucji zostało zamkniętych. Część z nich nie otworzy swoich drzwi również we wtorek.

Gubernator stanu Pat McCrory w poniedziałek po południu ogłosił stan wyjątkowy. Chwilę później pogoda sprawiła, że ponad 1000 klientów pozostało bez zasilania.

Oklahoma

Na drogach Oklahomy zrobiło się niebezpiecznie. Miejscami spadło ponad 10 cm śniegu. Jak informują meteorolodzy z National Weather Service miejscami porywy wiatru sięgały prawie 100 km/h.

Karolina Południowa

W Karolinie Południowej również zamknięte zostały szkoły. Kierowcy nie mogli podróżować po wielu drogach. Władze stanu informują również, że na ulice wyjechały pojazdy do zimowego utrzymania. Solarki i odśnieżarki pracują od poniedziałku.

Tennessee

Burmistrz Nashville Karl Dean poinformował, że w zaledwie 12 godzin ekipy ratunkowe wyjeżdżały do ponad 180 wypadków, w których na szczęście nikt nie zginął oraz do 23 poważniejszych. Zginęła jedna osoba. Prócz utrudnień na drogach pojawiło się mnóstwo awarii prądu.

Meteorolodzy potwierdzili, że w Nashville to najgorsza śnieżyca od 20 lat.

Wirginia

Od poniedziałku w Wirginii panuje stan wyjątkowy. Od tego czasu na ulicach pojawia się coraz więcej odśnieżarek. Mimo fatalnych warunków nie odnotowano żadnych poważnych szkód.

0 0 votes
Article Rating