Co czwarty Amerykanin nie wie, że Ziemia krąży wokół Słońca – donoszą naukowcy. Niestety, jak się okazuje, mieszkańcy USA nie mają też pojęcia o teorii ewolucji czy lekach, które zażywają.

Heliocentryzm jest założeniem, według którego Ziemia i pozostałe planety Układu Słonecznego krążą wokół nieruchomego Słońca. Początki tej teorii sięgają III w p.n.e. Wówczas Arystarch z Samos stworzył pierwszy znany model heliocentryczny Wszechświata. Niestety wtedy został on odrzucony. Dopiero kilkanaście wieków później Mikołaj Kopernik udowodnił, że Arystarch miał rację, a Ziemia rzeczywiście krąży wokół Słońca – nie odwrotnie.
400 lat to za mało?

Współcześnie, ponad 400 lat później, nadal wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, że Ziemia nie znajduje się w centrum Układu Słonecznego. Mimo, że teoria heliocentryczna od dawna oficjalnie obowiązuje.

I co ważniejsze, nie jest tak, że ludzie, którzy tej teorii „nie uznają” – nie zgadzają się z nią, czy obawiają się inkwizycji. – Oni po prostu nie mają podstawowej wiedzy – wyjaśniają naukowcy.

Szokujące wyniki

Jedna z agencji rządowych USA – National Science Foundation – od 1992 roku prowadzi badania sprawdzające wiedzę mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Niedawno opublikowane zostały wyniki jednego z ostatnich badań. Dla wielu osób mogą być one szokujące.

Okazuje się bowiem, że 26 proc. ankietowanych (spośród 2,2 tys. osób) nie zdaje sobie sprawy z istnienia teorii heliocentrycznej. Zaledwie 74 proc. osób poprawnie odpowiedziało na pytanie dotyczące tego, który obiekt krąży wokół którego.

Jeszcze bardziej „intrygujące” są pozostałe odpowiedzi. Mniej niż połowa ankietowanych (48 proc.) wie, że istoty ludzkie wyewoluowały z wcześniejszych gatunków zwierząt. Niewiele osób odpowiedziało również poprawnie na pytanie dotyczące antybiotyków. Prawie 50 proc. osób myśli, że leki te zwalczają wirusy.

Poziom nieznacznie wzrasta

Średni wynik wyniósł 6,5 pkt i – jak donoszą naukowcy – niewiele wzrósł na przestrzeni kilku ostatnich lat. Jest jednak i dobra wiadomość płynąca z badania: spora większość Amerykanów chce zdobywać wiedzę i kształcić się dalej.

Wyniki zostały zaprezentowane na spotkaniu zorganizowanym przez American Association for the Advancement of Science (międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ogólnie pojętym rozwojem nauki).

Źródło: phys.org, tm
0 0 vote
Article Rating