Wytworzył już co najmniej jedno wielkie tornado, które przemierza Illinois, przemieszczając się w kierunku Chicago. Na narażonych na ekstremalą pogodę terenach ogłoszono ostrzeżenia, które obejmują w sumie około 53 mln mieszkańców.

 Kolory różowy i czerwony oznaczają najbardziej zagrożone obszary


– Potwierdzono przypadek dużego i bardzo niebezpiecznego tornada, które zostało zauważone w pobliżu Washington w stanie Illionois, około 233 km na południowy zachód od Chicago – podało National Weather Service. Żywioł porusza się z prędkością około 88 km/h.

Lokalna stacja telewizja nagrała poważne zniszczenia w Washington – gruzy, odłamki różnych konstrukcji i samochody powywracane kołami do góry.

 

„To się dopiero zaczyna”

Jak wyjaśniają meteorolodzy, ta trąba powietrza została „wyprodukowana” przez system burzowy, który grozi ekstremalnymi warunkami pogodowymi całemu obszarowi Środkowego Zachodu. Służby pogodowe ostrzegają przed silnym wiatrem, burzami i gradem. – Mamy do czynienia z bardzo niebezpieczną sytuacją, i to się dopiero zaczyna – powiedziała Laura Furgione , zastępca dyrektora National Weather Service.

Według prognoz poza miastem Peoria w stanie Illinois na szlaku tornada znajdą się przede wszystkim tereny wiejskie, na których będzie stanowiło zagrożenie przede wszystkim dla mieszkalnych przyczep kempingowych. Zapowiadają się tam też problemy w związku z drzewami powalonymi i wyrywanymi z korzeniami przez żywioł.

Niebezpiecznie szybkie

Ostrzeżeniem przed tornadem objęto części stanów Illinois, Kentucky i Missouri. Służby pogodowe apelują do mieszkańców tych obszarów, żeby schronili się w najniżej położonych pomieszczeniach parterowych budynków. 

Synoptycy podkreślają, że burze będą się przemieszczać z niebezpieczną prędkością około 97 km/h i dlatego schronienia należy poszukać od razu po pojawieniu się ostrzeżenia dla danej okolicy.

– W danej chwili żywioł będzie w jednym miejscu, a w ciągu kilku minut dotrze do kolejnej lokalizacji. Dlatego ludzie nie mogą zwlekać ze schronieniem się do wizualnego potwierdzenia zagrożenia – ostrzega Russell Schneider ze Storm Prediction Center.

Źródło: Reuters, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating