Opublikowano nagrania z wnętrza Monumentu Waszyngtona zarejestrowane podczas trzęsienia ziemi, które nawiedziło stolicę USA pod koniec sierpnia. Wstrząsy osłabiły konstrukcję do tego stopnia, że zdecydowano się ją zamknąć dla zwiedzających.

Nagranie przedstawia turystów starających się opuścić budynek w trakcie trzęsienia. Wstrząsy były tak silne, że momentami uniemożliwiały poruszanie się po budynku. Na nagraniu widać jak z sufitów lecą odłamki ścian, które spadają na przebywających w budynku ludzi.

Zamknięty do odwołania

Wstrząsy okazały się tak silne, że władze parku National Mall, w którym znajduje się pomnik, zdecydowały się zamknąć obiekt dla turystów. Na elewacji z piaskowca pokrywającej blisko 170 metrowy obelisk pojawiły się kilkumetrowe pęknięcia. Wstępne badania konstrukcji wykazały, że uszkodzenia po trzęsieniu są dużo większe niż wcześniej przypuszczano. W związki z czym zdecydowano, że jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli amerykańskiej stolicy został bezterminowo zamknięty dla zwiedzających.

Wstrząsy w USA 

Trzęsienie ziemi nawiedziło wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych 23 sierpnia. Najsilniejsze wstrząsy o sile 5.9 stopnia w skali Richtera odnotowano w Waszyngtonie. Było to największe trzęsienie od przeszło 100 lat, które nawiedziło miasto. W jego wyniku ewakuowano najważniejsze budynki w mieście, w tym Biały Dom i Kapitol. W Nowym Jorku przestały działać telefony. Mimo dużej siły wstrząsów nie było ofiar ani poważniejszych zniszczeń.

 

Źródło: YouTube.com, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating