Wielka fabryka baterii powstanie w stanie Nevada w USA. To już oficjalne informacje – podaje CNN Money. Projekt jest warty kilka miliardów dolarów. – To wielki dzień dla Nevady – powiedział gubernator stanu Brian Sandoval.

Tesla - Fabryka akumulatorów w Nevadzie

Transakcja została ogłoszona w czwartek, po miesiącach sporów między stanami Kalifornia, Teksas, Arizona i Nowy Meksyk. Inwestycja będzie kosztować stan 1,25 mld dolarów, wyrażonych w zwolnieniach podatkowych i zachętach – poinformował gubernator. Oczekuje się, że inwestycja wygeneruje 100 mld dolarów „skutków ekonomicznych” w ciągu najbliższych 20 lat.

 

Nowe miejsca pracy

W samej fabryce ma powstać 6,5 tys. miejsc pracy, a w stanie 22,5 tys. Biuro rozwoju gospodarczego szacuje, że fabryka przyniesie do publicznej kasy 1,9 mld dolarów w ciągu najbliższych dwóch lat.

Gigafabryka, która ma kosztować nawet 5 mld dolarów ma pomóc obniżyć koszty produkcji samochodu elektrycznego. Kluczem do sukcesu jest obniżenie kosztów budowy bardziej wydajnych akumulatorów.

Tesla ma nadzieję, że model oznaczony numerem 3 będzie kosztował pomiędzy 30 a 40 tys. dolarów. Flagowy model firmy – S – kosztuje prawie 70 tys. dolarów.

Przy projekcie baterii z Teslą będzie współpracował Panasonic.

Wśród zachęt dla Tesli ze stron władz Nevady są ulgi podatkowe, ulgi w opłatach za nieruchomości i niższe ceny energii. – Gigafabryka jest ważnym krokiem w dojściu do masowej produkcji pojazdów elektrycznych w najbliższych dziesięcioleciach – powiedział szef Tesli Elon Musk.

0 0 vote
Article Rating