Burze, silny wiatr i tornada zaatakowały cztery amerykańskie stany. To skutek zderzenia zimnego arktycznego frontu z ciepłymi masami powietrza. Gwałtowne zjawiska pogodowe zabiły co najmniej dwie osoby, spowodowały też sporo zniszczeń i wywołały kłopoty z dostawami prądu.

Gwałtowne burze i tornada przeszły we wtorek i środę przez południowe obszary USA – Georgię, Missisipi i Tennessee, a także przez położoną bardziej na północ Indianę. Tornada rzadko występują w styczniu. Za ich pojawienie się, a a także za silny wiatr i burze odpowiada zderzenie zimnego frontu z ciepłymi masami powietrza.

 

Według Narodowej Służby Pogodowej (National Weather Srvice), trąba powietrzna poważnie uszkodziła domy w Solsberry w Indianie i odcięła od prądu okolice tej miejscowości. W całym stanie z powodu burzy bez energii elektrycznej było blisko 12 tys. odbiorców. Tornado przeszło też przez miejscowość Sardis w Missisipi.

Dwie ofiary śmiertelne

Na obszarze Tennessee zarejestrowano trzy trąby powietrzne, a kolejna prawdopodobnie wystąpiła w południowo-wschodnim Arkansas. W północnym Nashville zginął mężczyzna, kiedy silny wiatr przewrócił drzewo na budynek. Na tamtejszych przedmieściach burza uszkodziła wiele budynków.

Szczególnie niszczycielska trąba powietrzna przeszła przez miejscowość Adairsville w północno-zachodniej Georgii. Żywioł poprzewracał tam samochody, wyrywał drzewa i spowodował poważne zniszczenia w miejscowym zakładzie przemysłowym. W tym stanie tornado zabiło mężczyznę, niszcząc przyczepę, w której mieszkał.

Dzień wcześniej trąbę odnotowano w Oklahomie.

Burze idą na wschód

Według National Weather Srvice system burzowy przesuwa się na wschód, niosąc zagrożenie gwałtownymi zjawiskami na południowym i środkowym obszarze Wschodniego Wybrzeża. Synoptycy zapowiadają bardzo silne i groźne porywy wiatru dochodzące nawet do 113 km/h, możliwe są też grad i kolejne tornada.

Przyczynę gwałtownych zjawisk pogodowych, czyli potężny zimny front, dobrze widać z orbity. 30 stycznia sfotografował go satelita GOES-13.

Potężny zimny front sfotografowany przez satelitę GOES-13 (NOAA/NASA/GOES Project)

Źródło: Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating