Tornada przeszły przez amerykański stan Indiana. Najbardziej zniszczone zostało 45-tysięczne miasto Kokomo.

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -11

Amerykański stan Indiana został zaatakowany w środę przez potężne tornada. Trąby powietrzne zburzyły wiele budynków stojących na ich drodze. Blisko 80 tysięcy mieszkańców stanu zostało pozbawionych prądu. 20 osób zostało rannych.

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -9

Ogromne straty

Tornada przeszły przez  środkową i północną część stanu, niszcząc po drodze takie miasta jak Kokomo, Arcana, Geneva, Crawfordsville. Bardzo potężne tornado uderzyło również w Indianopolis, stolicę regionu. Do największych strat doszło jednak w oddalonym od niej o 100 km na północ mieście Kokomo, gdzie zniszczonych zostało ponad 50 domów. Niektóre budynki zostały pozbawione dachów, inne okien. Po przejściu żywiołu ogłoszono stan wyjątkowy w mieście, co skutkowało tym, że wszystkie drogi były zamknięte. Amerykańscy meteorolodzy siłę tornada określają na EF3 w siedmiostopniowej rosnącej (od EF0 do EF6) skali Fujity. Skala ta ocenia poziom intensywności tornad na podstawie zniszczeń zabudowy, a na obszarach niezurbanizowanych – roślin.

– Nigdy wcześniej nie widziałem tornada na własne oczy, jedynie w filmie – powiedział Brandon Mobley, świadek zdarzenia.

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -7

Kawiarnia w gruzach

Przerażającym obrazem jest całkowicie zdewastowana kawiarnia w Kokomo. Jej ściany legły w gruzach. Klienci i pracownicy w panice schowali się w toaletach.- Wszyscy tam pobiegli. To było dobre i sprytne posunięcie – powiedział miejscowy policjant, dodając, że z kolei klienci pobliskiego supermarketu przeczekali atak tornady w chłodniach z tyłu sklepu. Nikomu w środku nic się nie stało.

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -2

Odwołany wiec wyborczy

Gubernator Indiany Mike Pence, który kandyduje na wiceprezydenta z ramienia republikanów, zapowiedział udzielenie pomocy wszystkim poszkodowanym. Jego czwartkowy wiec wyborczy został odwołany, a kandydat odwiedził zniszczone przez żywioł miejsca.

– Zostanę tak jak długo będzie to potrzebne – powiedział Pence.

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -1 USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -10Broken power lines are the remnants of an apparent tornado that touched down in Kokomo, Ind., Wednesday, Aug. 24, 2016. (Robert Scheer/The Indianapolis Star via AP)

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -6 USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -5Tree branches rest on top of a vehicle after a tornado struck in Kokomo, Ind., Wednesday, Aug. 24, 2016. Multiple tornadoes touched down in central Indiana on Wednesday, tearing the roofs off apartment buildings, sending air conditioners falling onto parked cars and cutting power to thousands of people. (TeeJay Crawford via AP)

USA - Tornada zniszczyły ponad 50 domów w Kokomo w stanie Indiana -3

0 0 vote
Article Rating