Nad USA pojawiają się trąby powietrzne. Jedna przemierzyła 60 km stanu Illinois. Żywioł pozbawił życia jedną osobę, ponadto siedem jest rannych. Trudną pogodę przynosi front, który dociera na wschód kraju.

USA - Tornado nad Illinois

W czwartek 9 kwietnia w stanie Illinois w USA (w rejonie Wielkich Jezior) pojawiło się tornado. Mieszkańcy stanu, którym udało się dostrzec zjawisko, przecierali oczy ze zdumienia, gdy zobaczyli jak imponujących rozmiarów wir sięgnął powierzchni ziemi. Trąba powietrza sunęła po podłożu, niszcząc wszystko co znalazło się na jej drodze. Żywioł przetarł szlak ponad 60 km. Kierowcy, który przejeżdżał w okolicy miasta Rochelle, udało się uwiecznić żywioł na filmie.

Potężny wir powietrza przyniósł śmierć jednej osobie (mieszkaniec DeKalb). Ponadto siedem osób z miejscowości Fairdale odniosło obrażenia.

Zagrożony wschód kraju

Meteorolodzy informują, że tornado wytworzyło się na froncie chłodnym, który od zachodu przemierza Stany Zjednoczone. Ostrzegają, że trąby powietrzne mogą teraz pojawić się we wschodnich stanach USA. W piątek 10 kwietnia śmiercionośny wir powietrza może spowodować spustoszenie w takich stanach jak Ohio, Kentucky oraz Tennessee. W sobotę font przemieści się dalej na wschód, przez co zagrożenie obejmie m.in. Pensylwanię, Wirginię Zachodnią, Karolinę Północną i Południową.

 

Odwołane loty, zniszczone mienia

Gwałtowne wiosenne burze i tornada najbardziej dały się we znaki mieszkańcom południowo-wschodnich stanów USA. Silny wiatr niszczył drzewa i linie energetyczne, wiele domów zostało zmiecionych z powierzchni ziemi. W związku z pogodą odwołano prawie 900 lotów z portu lotniczego Chicago-Midway. W miejscowości Rochelle, 130 km na zachód od Chicago, trąba powietrza doszczętnie zniszczyła lokalną restaurację.

– Wyjrzałam za okno i ujrzałam jak coś wielkiego zmierza w nasza stronę – relacjonowała Melissa Jaime, zatrudniona w lokalu.

 

Grad i dwa leje

W Środkowym Zachodzie opad gradu sięgnął rozmiarów piłek golfowych, a w niektórych przypadkach nawet baseballowych.

Serwisy meteorologiczne podają informacje o dwóch trąbach powietrznych. Jedna zrodziła się w stanie Illinois w rejonie miejscowości Peoria i Lee, a druga w okolicach miasta Clinton i Scott w stanie Iowa.

Źródło: CNN Newsource/x-news, weather.com, Reuters TV, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating