Przez miasto Tulsa w stanie Oklahoma przetoczyła się trąba powietrzna. Miasto zostało sparaliżowane.

Późnym latem tornada zdarzają się stosunkowo rzadko. Mimo to, w sobotę rano jedno z nich pojawiło się znikąd i zdewastowało dzielnicę handlową w Tulsie dokładnie w godzinach szczytu. Ponad 30 osób, które wcześniej cieszyły się zakupami lub wypoczynkiem, wylądowało w szpitalu.

Według agencji prasowej Associated Press, dwie osoby są w ciężkim stanie. Rzecznik prasowy Urzędu Nadzoru Służb Medycznych, Kelli Bruer, poinformował, że dwanaście osób zostało zabranych z dwóch restauracji, jedna zaś znajdowała się w czasie burzy na zewnątrz.

Sparaliżowane miasto

Narodowa Służba Meteorologiczna zaklasyfikowała tornado jako EF2 w skali Fujity (z wiatrem o prędkości od 179 do 218 km/h). Taka trąba charakteryzuje się zniszczeniami: zerwane dachy z solidnych konstrukcji, duże drzewa wyrywane z korzeniami, lekkie samochody podnoszone z ziemi. Tornadu towarzyszyły burze oraz dwie mniejsze trąby powietrzne.

Tornado uszkodziło wiele budynków oraz sparaliżowało miasto. Zamknięto drogę międzystanową numer 44 po tym, po tym jak runął na nią wielki znak drogowy.

Pracownicy restauracji Jimmy Jones poinformowali, że nastąpił u nich wyciek gazu. Musieli zakręcić dopływ gazu na całym pobliskim obszarze.

Rzeczniczka władz miasta Kim Meloy poinformowała media, że w wyniku tornada nie zginęła żadna osoba. Osobom przebywającym w szpitalu również nie zagraża niebezpieczeństwo.

– To dzielnica komercyjna, tu są zwykle tłumy ludzi. Znajduje się tu przecież centrum handlowe i kino – stwierdziła rzeczniczka.

 

W ostatniej chwili

Mieszkająca w okolicy Rayvonne Marcheselli powiedziała prasie, że ostrzeżenie przed tornadem otrzymała na pięć minut przed tym, jak uderzyło w jej dom.

W ostatniej chwili udało się jej schronić wraz z nastoletnimi synami.

– Rzuciliśmy się pod sofę, i właśnie wtedy: bum! – opowiada. – Pomyślałam sobie: co to niby jest? – dodała.

Dopiero w niedzielny poranek mogła oszacować zniszczenia, jakich dokonało tornado.

– Jakby ktoś przeciągnął brzytwą po ziemi – mówi. – Szpaler drzew był po prostu wyrwany z ziemi. – dodaje.

Źródło: ENEX, weather.com, usnews.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating