Seabrook –„nienormalne zdarzenie” rzeczywiście wystąpiło. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 4,0 które zatrzęsło całym wybrzeżem we wtorek rano, spowodowało zadziałanie systemu bezpieczeństwa elektrowni atomowej Seabrook.

Komisja nuklearna ogłosiła, że w tej elektrowni atomowej o godzinie 7.20 wystąpił 4 stopień zagrożenia nuklearnego ( Czarnobyl i Fukushima miały 7 stopień w 7 stopniowej skali), spowodowany trzęsieniem ziemi, którego epicentrum leżało w miejscowości Maine ok 100 km od elektrowni atomowej.

„Nie było absolutnie żadnego zdarzenia na terenie elektrowni” – stwierdził rzecznik NextEra Energy – „Owszem o godzinie 1,40 wystąpiła seria anormalnych zachowań systemu bezpieczeństwa, ale to było 6,5 godziny przed trzęsieniem. Biorąc pod uwagę niezawodność konstrukcji, elektrownia atomowa zdolna jest wytrzymać dużo większe trzęsienie ziemi niż wtorkowe. Prowadzimy bardzo dokładną analizę wskazań sejsmografów na terenie elektrowni atomowej ”.

Inspektor komisji nuklearnej (NRC) rezydujący w elektrowni atomowej stwierdził, że nie było bezpośredniego zagrożenia bezpieczeństwa zakładu, który obecnie jest w stanie wyłączenia z powodu przeładowywania i konserwacji. Reaktor był całkowicie wyłączony w chwili trzęsienia ziemi.

Zgodnie z procedurami postępowania w przypadku wystąpienia trzęsienia ziemi, personel przeprowadził wizualną kontrolę potwierdzającą sprawność kluczowych systemów bezpieczeństwa i niewystąpienie znaczących uszkodzeń `infrastruktury zakładu.

W kwietniu br NexEraEnergy przeprowadziło testy wystąpienia tsunami mające na celu określenie słabych punktów bezpieczeństwa elektrowni atomowej Seabrook.

Źródło: seacoastonline.com


0 0 vote
Article Rating