W środkowej i północnej Kalifornii rozszalały się trzy potężne pożary: Valley Fire, Butte Fire i Rough Fire. Z żywiołem walczą zastępy strażaków. Jedna osoba nie żyje, ewakuowano tysiące mieszkańców. – Czuliśmy, jakby świat zmierzał ku końcowi – powiedział mieszkaniec Middletown.

USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów -1

Valley Fire w hrabstwie Lake (około 160 km na północ od San Francisco) w mniej niż dobę objął 20 tysięcy hektarów. Ogień wybuchł w sobotnie popołudnie. W kilka godzin płonęły około 103 kilometry kwadratowe. 400 domów jednorodzinnych zostało zniszczonych. Jedna osoba straciła życie, a czterech strażaków doznało poparzeń drugiego stopnia. Około 5 tysięcy ludzi zostało pozbawionych dostaw energii elektrycznej. Gubernator Kalifornii Jerry Brown  ogłosił stan wyjątkowy dla hrabstw Lake i Napa.

Spłonęło 81 domów

Butte Fire obejmuje 26 tys. ha na południowy wschód od Sacramento. Pożar rozpoczął się w środę 9 września i od tego czasu zniszczył 81 domów. Helikoptery przez całą sobotę walczyły z pożarem z powietrza. Ludzie tracą dorobek całego życia.

– Straciłem wszystko. Z ogniem poszedł mój dom, mój sklep i 28 lat mojego życia – powiedział Joe Thomas, mieszkaniec Mountain Ranch.

Buttle Fire z zagraża kolejnym budynkom – szacuje się, że jest ich około 6,4 tysiąca.

Płonie 54 tys. ha

Rough Fire od niedzieli rozwija się u podnóża wschodniej części miejscowości Fresno. Ogień został rozproszony przez uderzenie pioruna. Obecnie szaleje na obszarze 54 tys. ha. W walce z żywiołem bierze udział 3000 strażaków, jeden z nich został ranny. Nie ma doniesień o zniszczonych domach.

USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów -7

Ewakuowane wioski

Obowiązkowa ewakuacja objęła wioski Cobb, Loch Lomond, Middletown i Hidden Valley Lakes. W sobotę 12 września cała miejscowość Middletown leżąca na zachód od Sacramento została ewakuowana. Mieszkańcy nie mieli dużo czasu na ucieczkę przed szybko rozprzestrzeniającym się ogniem.

USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów -6

– Wyglądało, jakbyśmy byli w piekle – powiedziała Maddie Ross, mieszkanka Middletown. – To było naprawdę przerażające. Nigdy czegoś takiego nie widziałam. Wszyscy czuliśmy, jakby świat zmierzał ku końcowi – dodała.

USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów -4

Nadciąga ochłodzenie

Strażacy powiadają, że pożary w Kalifornii tego lata są najbardziej nieprzewidywalne od 30 lat. Lokalni meteorolodzy podają, że gorąca i sucha masa powietrza w poniedziałek opuści Kalifornię. Temperatura powietrza spadnie oraz pojawią się opady deszczu. Zmieni się także kierunek wiatru. To szansa na opanowanie pożarów.

 Fast-Moving Wildfire Brings Destruction To Lake County, CA USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów -3 USA - Trzy potężne pożary w Kalifornii, palą się 54 tysiące hektarów, spłonęło 81 domów -2
0 0 votes
Article Rating