Wir polarny znowu psuje pogodę w Ameryce. Pod koniec miesiąca ten cyklon jeszcze bardziej się pogłębi. W efekcie fala chłodu przejdzie przez Środkowy Zachód i Wschód Stanów Zjednoczonych, a z kolei w Kalifornii nasili się zjawisko suszy.

Kolejna „część” wiru polarnego naciera na Amerykę Północną. Synoptycy znowu zapowiadają uciążliwe opady śniegu i fale chłodu dla Środkowego Zachodu i Wschodniego Wybrzeża. Takie warunki utrzymają się z pewnością w przyszłym tygodniu, a pod koniec stycznia zrobi się jeszcze mroźniej.Eksperci ostrzegają, że temperatury mogą gwałtownie spaść, jednak nie zostaną odnotowane wartości podobne do tych z początku miesiąca, które były rekordowo niskie.

Załamanie pogody wprowadzi chaos w życiu Amerykanów

Kolejny – w tak krótkim okresie – atak zimy jest poważnym problemem dla Amerykanów. Jeśli rzeczywiście okaże się, że słupki termometrów spadną znacznie poniżej zera, pojawi się sporo problemów – władze będą zmuszone zamknąć szkoły, chaos sięgnie instytucji państwowych, a mieszkańcy będą musieli wydać więcej pieniędzy na ogrzewanie. Z kolei tam, gdzie pojawią si opady śniegu – spodziewane są utrudnienia lotów.

Według prognoz przełom trzeciego i czwartego tygodnia stycznia to czas, kiedy amplituda temperatur w Stanach będzie całkiem wysoka. Wir polarny przesunie się na południe i jeszcze bardziej się pogłębi.

Wir spotęguje suszę

Wir polarny przyczyni się również do pogorszenia warunków atmosferycznych na zachodzie. Specjaliści zapowiadają, że wysoka temperatura cały czas będzie utrzymywać się w Kalifornii (która zmaga się z potężną suszą) i nie ma tam szans na opady deszczu, dlatego wzrasta ryzyko wystąpienia pożaru.

Ze względu na uciążliwą suszę gubernator Kalifornii wprowadził już stan podwyższonej gotowości, ponieważ ma to być najgorszy rok w całej spisanej historii stanu. Skutkiem suszy są gigantyczne pożary i ewakuacje części mieszkańców.

– Prawdopodobnie mamy do czynienia z suszą, jakiej nasz stan nie doświadczył od ponad stu lat. Proszę wszystkich mieszkańców, zarówno tych z miast, jak i ze wsi, o szczególną ostrożność. Każdy powinien spróbować zmniejszyć zużycie wody o 20 procent. Wszyscy powinni sobie pomagać i trzymać się razem podczas tej  długotrwałej i poważnej sytuacji pogodowej. Miejmy nadzieję, że niedługo zacznie padać deszcz, ale do tego czasu musimy sobie radzić w tych warunkach- poinformował na konferencji Jerry Brown, gubernator stanu Kalifornia.

Źródło: accuweater.com, Reuters TV, tm
0 0 votes
Article Rating