Uderzenie zimy w USA nie tylko zasypuje kraj metrowymi warstwami śniegu i paraliżuje komunikację lądową oraz powietrzną, ale także zbiera śmiertelne żniwo. Amerykańskie media donoszą o kolejnych ofiarach żywiołu. Ich liczba rośnie z dnia na dzień.

USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu 7

Ostrzeżenie przed śnieżycami wygaśnie po południu w czwartek.

Meteorolodzy jednakże wydali kolejne ostrzeżenia przed intensywnymi opadami śniegu, tym razem w Erie w stanie Wyoming w hrabstwie Geneese. Chmury, które spowodowały śnieżycę w Buffalo przenoszą się na północ.

W Buffalo 1,7 m śniegu

Przedmieścia Buffalo przybrały zimowy krajobraz po tym, jak we wtorek spadało około 13 cm śniegu na godzinę. Śnieżyce, które przeszły nad Wielkimi Jeziorami, pozostawiły zaspy liczące nawet 1,7 m wysokości.

USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu 1

Ofiary białego żywiołu

Agencja Reutera podaje informację, że w wyniku ataku zimy zginęło od soboty najprawdopodobniej już około 20 osób. Amerykańskie media donoszą o kolejnych siedmiu ofiarach, których okoliczności śmierci jeszcze nie ustalono.

Wiadomo, że pięć osób zmarło na atak serca, trzy w wypadkach samochodowych spowodowanych panującymi warunkami pogodowymi. Media podają także, że znaleziono zwłoki 46-letniego mężczyzny w jego własnym aucie, które znajdowało się pod mierzącą 4,6 m warstwą śniegu.

USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu 2

Kompletny paraliż

Z powodu ciężkich warunków pogodowych wiele dróg jest nieprzejezdnych, w tym główna autostrada stanowa New York State Thruway którą zamknięto na odcinku 212 km. Na tej drodze powstały zaspy, które uwięziły kierowców.

Policjanci skuterami śnieżnymi i samochodami terenowymi dostarczali ciepłe koce i gorące napoje osobom uwięzionym w autach. Na odcinku 7 km pod śniegiem znalazło się ponad 150 samochodów. Niektórzy łopatami odkopywali swoje pojazdy, a część kierowców i pasażerów postanowiła porzucić swoje auta.

W stanie New Hampshire doszło do wielu wypadków na skutek oblodzonych dróg. W Michigan opady śniegu oraz silne porywy wiatru spowodowały chaos w komunikacji lotniczej. Fala mrozów dotknęła również stany Georgia i Floryda. Niska temperatura na tych obszarach utrzyma się przez kilka dni.

USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu 5

Stan wyjątkowy i Gwardia Narodowa

Śnieżyce spowodowane są przez tzw. efekt jezior – zimny front, któremu towarzyszą silne wiatry.

Gubernator stanu Nowy Jork wprowadził stan wyjątkowy w dziesięciu okręgach. Władze stanu zmobilizowały Gwardię Narodową, która pomagać będzie mieszkańcom niewielkich miast. Według prognoz na wielu obszarach może spaść nawet powyżej 1 metra śniegu.

Buffalo snowstorm

Narodziny na komendzie

Wielu mieszkańców stanu Nowy Jork przez śnieg nie jest w stanie dotrzeć do pracy, a często po prostu nie jest w stanie opuścić domu. Drużyna koszykarek z Niagara University przez blisko 30 godzin była uwięziona w autobusie i musiała topić śnieg, by mieć coś do picia. Polska Agencja Prasowa podaje, że w stanie Nowy Jork ciężarna kobieta urodziła dziecko na komendzie straży pożarnej, bo nie mogła się dostać na czas do szpitala.

 USA - W Buffalo spadło 170 cm śniegu 3
0 0 votes
Article Rating