W ostatnich dniach przez południowe Stany Zjednoczone przetoczyło się co najmniej 27 tornad. Na skutek żywiołu zginęło przynajmniej 7 osób. W wielu regionach nadal istnieje ryzyko pojawienia się kolejnych trąb powietrznych.

USA - W ciągu doby 27 tornad zabiło co najmniej 7 osób -4

Tornada pojawiły się we wtorek 23 lutego. Do środy po południu zdążyły objąć cztery południowe stany USA: Luizjanę, Missisipi, Alabamę i Florydę. Narodowy serwis pogodowy National Weather Service (NHC) dostał 27 raportów o tornadach, z czego pięć potwierdziło się na radarach.

SOUTH LOUISIANA STORM DAMAGE

Siedem ofiar

NHC podaje, że na skutek tornad zginęło co najmniej siedem osób. Większość ofiar to osoby z Waverly ze stanu Virginia, gdzie dwóch mężczyzn i 2-letnie dziecko stracili życie, podczas gdy żywioł porwał ich przyczepę kempingową. Kolejne dwie osoby zginęły także w stanie Virginia, w miejscowości Evergeen. W Luizjanie także zanotowano dwie ofiary. Tam przeszło tornado o sile EF3 w skali Fujity. Prędkość wiatru w wirze mogła dochodzić do 330 km/h.

USA - W ciągu doby 27 tornad zabiło co najmniej 7 osób -2

Co najmniej 30 rannych

W Luizjanie zniszczenia były najpotężniejsze. Tam też ucierpiało najwięcej osób. Żywioł najmocniej uderzył w przysiółek Convent nad rzeką Missisipi w stanie Louisiana. Tornado porwało tam 160 przyczep kempingowych. Co najmniej 30 zostało rannych, wszystkie wymagały hospitalizacji.

USA - W ciągu doby 27 tornad zabiło co najmniej 7 osób -5

Gubernator stanu John Bel Edwards w prowincjach dotkniętych żywiołem wprowadził stan wyjątkowy. Wiele tamtejszych dróg jest nieprzejezdnych ze względu na leżące na nich powalone drzewa. Dziesiątki tysięcy domów zostało się bez zasilania.

USA - W ciągu doby 27 tornad zabiło co najmniej 7 osób

Fala trąb powietrznych

We wtorek tornada pojawiły się także na południu stanu Missisipi i na Florydzie. Niedaleko wybrzeża tornadom towarzyszyły opady gradu wielkości piłek bejsbolowych. W środę rano żywioł zarejestrowano w Alabamie, a kolejne tornada mają pojawiać się w pasie od południowo-wschodniego do wschodniego wybrzeża. Ponad 6 mln ludzi z pięciu różnych stanów USA znajduje się aktualnie na ścieżce śmiercionośnych tornad, które mają uspokoić się dopiero w czwartek.

USA - W ciągu doby 27 tornad zabiło co najmniej 7 osób -6

Źródło: Reuters, Enex, weather.com, tvnmeteoreviewjournal.com
0 0 vote
Article Rating