Ziemia kryje wiele dziwnych gatunków zwierząt. W pewnej kalifornijskiej jaskini znaleziono nietypowego krocionoga z niespotykanymi cechami anatomicznymi. Ma on m.in. ponad 400 nóg i 4 penisy.

krocionog-z-kalifornii-13

Wśród wielu dziwnych gatunków zwierząt i roślin w Parku Narodowym Sekwoi w Kalifornii w jednej z jaskiń znaleziono niespotykane stworzenie, przypominające stonogę. Okaz trafił do specjalistów z Uniwersytetu w Blacksburg w Wirginii, zajmujących się krocionogami. Badali go Bill Shear i Paul Marek. Od razu rozpoznali go jako ewolucyjnego kuzyna krocionoga z rzędu Siphonophorida z rodziny Illacme i gatunku plenipes.

krocionog-z-kalifornii-2

Niespotykane cechy

Po zbadaniu okazało się, że stonoga z jaskini ma 414 nóg. Wykazuje się przy tym niezwykłymi cechami anatomicznymi. Jego 200 gruczołów wydziela truciznę o nieznanym naukowcom składzie chemicznym. Posiada włoski, które wydzielają jedwab oraz cztery nogi, które zmieniają się w penisy. Ciało stwora zbudowane jest z ponad 100 segmentów. Cały otwór gębowy również jest tajemniczo zbudowany.

krocionog-z-kalifornii-4

Rożne okazy

Już dawniej spotykano różne przypadki Siphonophorida Illacme plenipes. Jednak z biegiem lat pojawia się coraz więcej odmian tego gatunku, mające różne cechy fizyczne. W 1926 roku znaleziono okaz, który miał rekordową liczbą nóg – 750, i 192 segmenty.

 krocionog-z-kalifornii-12 krocionog-z-kalifornii-11 krocionog-z-kalifornii-10 krocionog-z-kalifornii-9 krocionog-z-kalifornii-8 krocionog-z-kalifornii-7 krocionog-z-kalifornii-6 krocionog-z-kalifornii-5 krocionog-z-kalifornii-3 krocionog-z-kalifornii-1
0 0 votes
Article Rating