Niesamowite zjawisko udało się nagrać jednej z mieszkanek Wisconsin. Gdy stała nad brzegiem jeziora Winnebago, nagle zaczął się na nią nasuwać lód.

– Gdy wszystko się zaczęło, stałam na brzegu jeziora, a wędrujący lód spychał mnie powoli w głąb brzegu – mówiła Jen Klitzke, autorka nagrania, które w mediach pojawiło się we wtorek. – Zwały lodu robiły się coraz wyższe i wyższe – opowiadała o zjawisku mieszkanka hrabstwa Fond du Lac.Dziwiła się, że lód pokonał tak dużą odległość od brzegu. Według niej porywy wiatru były dość silne i to one spychały lodowe bryły na brzeg. – Lód musiał się gdzieś przesuwać. No i znalazł drogę – powiedziała.

Czym jest zjawisko?

Zjawisko przedstawione na filmie fachowo nazywa się torosami. Sroga zima, a po niej gwałtowna odwilż – to warunki, w których łatwo powstają spiętrzenia kry lodowej wysokie nawet na kilkanaście metrów. Jeśli w tym czasie silnie wieje, lód wychodzi na brzeg i pełznie po lądzie, czasami miażdżąc napotkane po drodze obiekty. Specjaliści przypominają, że takie zjawisko zdarza się także w Polsce.

Jak tłumaczył Artur Magnuszewski z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, aby doszło do takiego spiętrzenia, lód musi być gruby na co najmniej 20 centymetrów.

– Wtedy ta pokrywa jest na tyle sztywna, że pod naporem po prostu się nie rozpada na mniejsze kawałki, tylko się spiętrza – wyjaśnił.

 
0 0 votes
Article Rating