Mieszkańcy stanu Teksas już teraz przygotowują się na nadejście huraganu. Półki w sklepach opustoszały, a ceny benzyny gwałtownie wzrosły.

Huragan Harvey jeszcze nie nadciągnął, a już zdążył wymieść jedzenie z półek. Mieszkańcy zagrożonych przez huragan trzeciego stopnia terenów na potęgę wykupują wszystko, co umożliwi im przetrwanie burzy.

„Gorzej chyba być nie może”

Ceny gazu w regionie trzykrotnie wzrosły, a niektóre rafinerie w stanie Teksas zawiesiły działalność na wypadek, gdyby huragan Harvey zagroził im już w piątek. Półki lokalnych sklepów opustoszały, a mieszkańcy korowodami samochodów ustawiają się w kolejkach po worki z piaskiem i drożejącą w zastraszającym tempie benzynę.

W czwartek popołudniu Państwowe Centrum Obserwacji Huraganów (NHC) oceniło, że Harvey to huragan trzeciego stopnia i pojawi się na lądzie w stanie Teksas późno w piątek lub wczesnym rankiem w sobotę. Szacuje się, że uderzy w Teksas z prędkością ponad 185 kilometrów na godzinę.

– Jest tak intensywny i jednocześnie przemieszcza się na tyle sukcesywnie, że gorzej chyba być nie może – stwierdził meteorolog John Tharp.

Burmistrz miasta Corpus Christi ma inne troski.

– Mam nadzieję, że ludzie zapamiętają sobie, że zagraża nam powódź błyskawiczna – stwierdził burmistrz Joe McComb. – Są i śmiertelnie niebezpiecznie, i niespodziewane – ostrzega.

 

Na oparach

Zarówno Royal Dutch Shell, jak i Anadarko Petroleum wycofały swoich pracowników z platform wiertniczych. Dwie rafinerie w wyjątkowo narażonym Corpus Christi zamknięto na czas ewakuacji na cztery spusty.

Władze Teksasu zadecydowały, że w ponad 30 hrabstwach należy ogłosić stan klęski żywiołowej. Służby porządkowe dbają o to, by mieszkańcy mieli dostęp do worków z piaskiem, dzięki którym będą mogli zabezpieczyć swoje domy.

Niektóre uniwersytety – szczególnie w Corpus Christi – odwołały zajęcia i ewakuowały wszystkich studentów.

 

Nieunikniona powódź

Burmistrz Nowego Orleanu Mitch Landrieu zapewnił:

– Niestety, choć mamy najnowocześniejszy system odprowadzania wody, przy prognozowanej prędkości wiatru i ulewnych deszczach, możemy spodziewać się lokalnych zalań i powodzi – stwierdził.

– Opracowaliśmy szczegółowy plan ewakuacji przed huraganem trzeciego stopnia, ale co zrobimy, jeżeli jego trasa się zmieni? Albo jeżeli wydarzy się coś niespodziewanego? Na tę chwilę meteorolodzy nie są w stanie ocenić, jak intensywne będą te deszcze – zastrzegł.

Jeszcze w lipcu Stany Zjednoczone nawiedził huragan Gert, a w tym tygodniu potężny tajfun Hoto spowodował ogromne zniszczenia w Hongkongu.

 

Źródło: Reuters, AccuWeather, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating