W Stanach Zjednoczonych na półwyspie Floryda trwa obecnie polowanie na pytony. Na bagnach Everglades jeden z gatunków tych gadów rozprzestrzenił się tak bardzo, że zagraża lokalnemu ekosystemowi. Choć pytony birmańskie nie posiadają jadu, są na tyle silne, inwazyjne oraz nieuchwytne, że stanowią zagrożenie.

Polowanie na pytony na Florydzie

Polowanie na pytony na Florydzie

Python Challenge

Żeby nieco zmniejszyć populację gadów, władze Florydy zorganizowały ich odłów pod nazwą „Python Challenge”. Wyzwanie trwa przez miesiąc i biorą w nim udział setki myśliwych. Do wygrania jest pięć tysięcy dolarów (ponad 19 tys. zł).

Pyton birmański

Pyton birmański

Obecnie trwa sezon, w którym te zimnokrwiste zwierzęta wygrzewają się na słońcu, istnieje więc szansa na złapanie kilku okazów. Pyton birmański osiąga średnio długość prawie 2,5 metra. Ale trzeba go odnaleźć na obszarze ponad 400 tys. ha bagien.

Polowanie na pytony na Florydzie - trafiały się okazy ponad 5 m długości

Polowanie na pytony na Florydzie – trafiały się okazy ponad 5 m długości

Polowanie na pytony na Florydzie

Polowanie na pytony na Florydzie

– To wyzwanie. Przez wiele dni niczego nie zobaczymy – mówi Tom Aycock, jeden z łowców.

 

Myśleć jak drapieżnik

Jak twierdzi jeden z poszukiwaczy węży Tom Rahill, żeby złapać pytona, trzeba zmienić sposób myślenia.

– Musisz zacząć myśleć jak drapieżnik alfa. Jeśli nie potrafisz, można łatwo zostać zranionym – mówi Rahill, zwany zaklinaczem węży.

Pyton birmański

Pyton birmański

Gdy wąż atakuje, najpierw gryzie. Choć pyton birmański nie jest jadowity, ma wiele bardzo ostrych zębów. Poza tym może także opleść swoją ofiarę i ją zgnieść.

Pyton oplata swą ofiarę

Pyton oplata swą ofiarę

 

Niekontrolowany rozrost populacji

Populacja tych gadów tak bardzo się powiększa między innymi przez to, że samica może złożyć nawet do 100 jaj. Dodatkowo pytony birmańskie na bagnach Florydy nie mają naturalnych wrogów, dlatego, że w ogóle nie powinny na tym obszarze występować.

 

Źródło: ENEX, tvnmeteo

 

0 0 vote
Article Rating