Na zdjęciu satelitarnym daje to malowniczy efekt, jednak na ziemi może być bardzo niebezpieczne. Jadowita zieleń to zakwit glonów, które mogą być silnie trujące dla roślin, zwierząt i ludzi.

 Zdjęcie satelitarne zakwitu alg na jeziorze Erie z 26 września 

Na zdjęciu wykonanym 26 września przez spektoradiometr MODIS z pokładu satelity Aqua wyraźnie widać jasnozielony obszar w zachodnim krańcu jeziora Erie, odbijający od ciemnej barwy reszty wód. Ten jadowity kolor jest efektem zakwitu glonów, które rozwijały się w jeziorze od połowy lipca.

Mogą uszkodzić wątrobę

To algi z rodzaju Microcystis – sinice produkujące bardzo silnie toksyny wątrobowe. Mikrocystyny są silnie trujące zarówno dla roślin, jaki i zwierząt oraz ludzi. Mogą powodować odrętwienie, nudności, wymioty, a nawet doprowadzić do niewydolności wątroby.

 

Słodkowodne glony z rodzaju Microcystis tworzą kolonie – tzw. zakwit,  zwykle kiedy woda jest ciepła. W jeziorze Erie znajdują pożywkę w postaci odpływów z gospodarstw i trawników, które dostarczają im dodatkowych składników odżywczych.

„Pasą się” na odpływach z brzegu

Obecny zakwit, choć wygląda imponująco, jest mniejszy niż ten z 2011 r., uznany za rekordowy. Mimo to stężenie glonów w wielu miejscach utrzymywało się na niebezpiecznie wysokim poziomie przez całe lato. Pod koniec września zaczęło się powoli obniżać, ale woda w jeziorze nadal pozostaje zbyt ciepła, żeby alg znacząco ubyło.

Rozciągające się na granicy USA i Kanady Erie to jezioro słodkowodne, czwarte pod względem wielkości spośród Pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.

 

Źródło: NASA Earth Observatory, tm
0 0 votes
Article Rating