Należący do marynarki wojennej USA samolot F/A-18 Super Hornet runął na osiedle mieszkalne w Virginia Beach w stanie Wirginia. Informacje najpierw przekazały amerykańskie media, później potwierdzili je przedstawiciele Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA).

Dwaj piloci zdołali się katapultować przed katastrofą. Obaj zostali przewiezieni do pobliskiego szpitala z obrażeniami niezagrażającymi życiu. Według różnych doniesień amerykańskich mediów od 1 do 5 osób zostało też poszkodowanych na ziemi.

Ostatnie informacje lokalnej telewizji WAVY mówią o w sumie 6 osobach przetransportowanych do szpitala: 2 członkach załogi F/A-18 i czterech cywilach. Piloci znajdują się w stanie stabilnym i odnieśli jedynie lekkie obrażenia. Natomiast stan cywilów nie jest krytyczny. Jak powiedziała rzeczniczka szpitala Emma Inman, jednym z hospitalizowanych jest strażak, a wśród poszkodowanych są osoby zatrute dymem.

Żadne amerykańskie media nie piszą o jakichkolwiek możliwych ofiarach śmiertelnych. – Nie mamy doniesień o zaginionych – poinformował też Tim Riley ze straży pożarnej Virginia Beach.

Pilot przepraszał za katastrofę

Mieszkający w pobliżu ratownik-wolontariusz Pat Kavanaugh powiedział telewizji CNN, że znalazł jednego z pilotów na miejscu katastrofy, wciąż przymocowanego do wyrzucanego fotela.

Wraz z sąsiadami podniósł go i przeniósł w bezpieczne miejsce, poza zasięg płomieni. Według Kavanaugha pilot powiedział mu: „Tak mi przykro, że roztrzaskałem się o twój budynek”.

To był lot treningowy

Do wypadku doszło po godz. 18 polskiego czasu tuż po starcie maszyny do lotu treningowego. W rejon katastrofy natychmiast pojechały wojskowe ekipy ratownicze, a także policja stanowa i strażacy.

Nad miejscem wypadku unosiły się płomienie i kłęby dymu. Według NBC News samolot spadł na jeden z budynków. Zdaniem Riley’a 4-5 budynków stanęło w ogniu. Płomienie udało się już opanować.

Rzecznik U.S. Navy nie był na razie w stanie na gorąco skomentować tego wydarzenia. W pobliskim Norfolk znajduje się największa na świecie baza lotnicza marynarki wojennej.

F/A-18 należał służył w Strike Fighter Squadron 106 stacjonującym w Naval Air Station Oceana.

Uaktualnienie 01:30
Źródło: FOX News, NBC News, PAP, Reuters, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating