Osiem osób zabitych i ponad 200 rannych, w tym sześć w stanie krytycznym – to dotychczasowy bilans wykolejenia się pociągu pasażerskiego, który jechał z Waszyngtonu do Nowego Jorku.

USA - Wykoleił się pociag jadący z Waszyngtonu do Nowego Jorku 7

Jak podaje krajowy operator pociągów w USA Amtrak, skład wykoleił się około godziny 21:30 czasu lokalnego (2:30 w nocy czasu polskiego) w północnej Filadelfii.

„Panuje całkowity chaos”

Amtrak podał, że w wagonach było 238 pasażerów i 5 członków załogi. Służby informują, że ponad 200 osób zostało rannych. Trafiły one do pobliskich szpitali. Stan sześciu jest krytyczny.

Trwa akcja ratunkowa. Na miejsce przybyło ok. 120 strażaków i 200 funkcjonariuszy policji, pojawiło się także FBI. – Nie wiemy, co się stało. Nie wiemy, dlaczego tak się stało – powiedział burmistrz Filadelfii Michael Nutter, podkreślając, że na miejscu katastrofy panuje całkowity chaos i nigdy czegoś takiego nie widział.

Co najmniej siedem wagonów, w tym lokomotywa, jest poprzewracanych i całkowicie zniszczonych.

USA - Wykoleił się pociag jadący z Waszyngtonu do Nowego Jorku 1

Nic nie wskazuje na zamach

W pierwszych relacjach amerykańskich mediów pojawiła się informacja o kolizji ze składem towarowym.  Służby uspokajają, że jak dotąd nic nie wskazuje na to, by doszło do zamachu terrorystycznego.

W sieci pojawiło się wiele zdjęć podróżujących pociągiem. Widać na nim przewrócone wagony i śmigłowce ratunkowe. Ruch kolejowy na trasie pomiędzy Nowym Jorkiem a Filadelfią został zawieszony.

Były kongresmen Patrick Murphy, który jechał tym pociągiem, zamieścił w internecie zdjęcie z akcji ratowniczej wewnątrz jednego z wagonów.

To nie pierwsza katastrofa pociągów Amtrak w ostatnim czasie. W niedzielę skład jadący do Nowego Orleanu uderzył w ciężarówkę na przejeździe kolejowym, zabijając kierowcę ciężarówki.

Z kolei w marcu tego roku 55 osób zostało rannych w zderzeniu pociągu z ciężarówką w stanie Karolina Północna.

USA - Wykoleił się pociag jadący z Waszyngtonu do Nowego Jorku 6 USA - Wykoleił się pociag jadący z Waszyngtonu do Nowego Jorku 5 USA - Wykoleił się pociag jadący z Waszyngtonu do Nowego Jorku 4 USA - Wykoleił się pociag jadący z Waszyngtonu do Nowego Jorku 3

Emergency personnel work the scene of a deadly train wreck, Tuesday, May 12, 2015, in Philadelphia. An Amtrak train headed to New York City derailed and tipped over in Philadelphia. (AP Photo/ Joseph Kaczmarek)

Źródło: CNN,PAP, nbcphiladelphia.com, 6abc.com, tvn24
0 0 vote
Article Rating