Wyjątkowo gorące lato w Stanach Zjednoczonych zmusza operatorów elektrowni jądrowych do wyłączania reaktorów. Woda do ich schładzania jest za ciepła lub jej brakuje.

 Elektrownia atomowa nad brzegiem oceanu w Kalifornii

O tym, czym jest upał przekonał się operator 880 MW elektrowni w Milestone niedaleko Nowego Jorku. Do chłodzenia jej reaktorów używa się wody z pobliskiej zatoki Long Island. W minioną niedzielę okazało się, że nie można jej wykorzystać, bo jest za ciepła. Osiągnęła temperaturę 24,83 st. C (76,7 st. F), a według zasad bezpieczeństwa elektrowni nie może przekraczać 23,8 st. C (75 st. F). W związku z tym zamknięto jeden z dwóch czynnych reaktorów.

– Temperatura tego lata jest najcieplejsza, od czasu pracy elektrowni (1970 r. – red.) – powiedział w rozmowie z „New York Times” rzecznik prasowy operatora elektrowni, Ken Holt. 

Kolejne zamknięcia

Do odwołania unieruchomiony jest też reaktor w południowym stanie Maryland (również wschodnie wybrzeże). Tym razem wyłączenie spowodowały pręty kontrolne, które zakłóciły pracę reaktora.

Z kolei w elektrowni Palisades na jeziorze Michigan zauważono – jak podkreśla operator – bardzo mały wyciek wody chłodzącej, co również zmusiło operatora do zawieszenia jej pracy.

Upalne lato w USA

Latem tego roku Amerykanie doświadczają bardzo wysokich temperatur. Już za nimi najgorętszy lipiec w historii pomiarów, które prowadzi się od 1895 roku. Cztery letnie tygodnie, podczas których średnia temperatura wynosiła 25,3 st. Celsjusza, pobiły rekord ustanowiony przez lipiec 1936 roku (25,2 st. C).

Jak podaje Amerykańska Narodowa Służba Oceaniczna i Meteorologiczna (NOAA), rekordowo ciepły był także tegoroczny okres od stycznia do lipca. Do najgorętszych jak dotąd zaliczono także ostatnich następujących po sobie 12 miesięcy (lipiec 2011-lipiec 2012).

Rekordowemu gorącu towarzyszyła susza, którą odnotowano na 63 proc. powierzchni kontynentalnych Stanów Zjednoczonych. Ze statystyk prowadzonych przez NOAA wynika, że objęła ona swoim zasięgiem 48 amerykańskich stanów.

Źródło: green.blogs.nytimes.com, baltimoresun.com, detroitnews.com, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating