W Stanach Zjednoczonych znów tragiczna doba w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Wciągu minionych 24 godzin na COVID-19 zmarło 2569 Amerykanów. To najwyższa odnotowana dotychczas dobowa liczba zgonów. Prezydent USA Donald Trump ponowił w środę krytykę Światowej Organizacji Zdrowia.

Poprzedni dobowy bilans zgonów w związku z koronawirusem wyniósł 2228 osób. Do czasu danych w nocy ze środy na czwartek był najtragiczniejszym. Ale dane za kolejny dzień okazały się znów rekordowe – zmarło 2569 osób chorych na COVID-19.

Reuters, powołując się na własne obliczenia, szacuje, że ofiar śmiertelnych koronawirusa w USA jest już ponad 30 tysięcy, a Uniwersytet Johnsa Hopkinsa podaje niższą liczbę – 28326. Najwięcej chorych zmarło w stanie Nowy Jork (11620). Następnie w New Jersey (3156), Michigan (1921), Massachusetts (1108) i Luizjanie (1103).

Na ponad dwa miliony przypadków zakażenia koronawirusem na świecie, na USA przypada ponad 635 tysięcy.

 

Protesty przeciwko nakazom pozostawania w domach

W środę w Lansing, stolicy stanu Michigan, gdzie notowane są duże przyrosty zakażeń i zgonów, odbył się protest środowisk konserwatywnych. Manifestowano przeciwko decyzji gubernator Gretchen Whitmer o przedłużeniu nakazu pozostania w domu do końca kwietnia. W samochodowym proteście zatrzymano ruch na drogach w centrum miasta.

Część protestujących wyszła jednak na ulice; wielu z nich nie miało na sobie maseczek. „Otwórzcie Michigan”, „Wolność tworzy bezpieczeństwo” – to hasła na niektórych transparentach.

Przyrost zakażeń oraz zgonów udało się ograniczyć na Zachodnim Wybrzeżu. Burmistrz Los Angeles Eric Garcetti wyraził jednak w środę wątpliwość, czy do końca roku możliwe będą imprezy masowe na ponad tysiąc osób.

Trump oskarża WHO: mam przeczucie, że dokładnie wiedzieli, co się dzieje

Na środowej konferencji w Białym Domu prezydent Donald Trump ocenił, że szczyt zachorowań jest już za Amerykanami. Zapowiedział, że w czwartek ogłosi wytyczne, w jaki sposób stany mają otwierać swoje gospodarki. Proces ten będzie stopniowy i uzależniony od konkretnego stanu. Prezydent uważa, że niektóre z nich otworzyć się mogą jeszcze przed 1 maja.

Podczas konferencji Trump ponowił też krytykę Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). – Zajęło im długo zorientowanie się o co chodzi, mam przeczucie, że dokładnie wiedzieli, co się dzieje – stwierdził.

We wtorek Trump ogłosił decyzję o wstrzymaniu płacenia składek na WHO, obwiniając tę organizację za błędy kosztujące życie „wielu ludzi”. Pieniądze mają być wstrzymane do czasu wyjaśnienia roli WHO w „niewłaściwym zarządzaniu i ukrywaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa” – oświadczył. Wcześniej prezydent USA oskarżał tą oenzetowską agendę o sprzyjanie Chinom.

 

Pompeo: istnieje potrzeba, by chiński rząd się otworzył

Prezydent pytany w środę o to, czy do pierwszego zakażenia koronawirusem doszło w laboratorium w Wuhan odparł, że „coraz więcej o tym się słyszy”. Zapewnił, że władze Stanów Zjednoczonych „prowadzą bardzo dogłębne śledztwo”. Podał też w wątpliwość oficjalne chińskie dane dotyczące epidemii.

W wywiadzie dla telewizji Fox News po konferencji prasowej prezydenta, szef amerykańskiej dyplomacji Mike Pompeo stwierdził, że istnieje potrzeba, by „chiński rząd się otworzył” i pomógł wyjaśnić „jak rozprzestrzeniał się wirus”.

We wtorek przewodniczący kolegium szefów sztabów sił zbrojnych USA generał Mark Milley oświadczył, że koronawirus prawdopodobnie powstał z przyczyn naturalnych, ale nie ma co do tego pewności.

Dziennik „Washington Post” informował z kolei, że na dwa lata przed epidemią amerykańscy dyplomaci dwukrotnie ostrzegali władze w Waszyngtonie o niewystarczających procedurach bezpieczeństwa w laboratorium w chińskim Wuhan, gdzie rozpoczęła się epidemia. Jak pisze amerykański dziennik, w tym laboratorium przeprowadzano badania nad koronawirusami pochodzącymi od nietoperzy.

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating