Trzy eksplozje, potem kłęby pyłu, pary i gazu. Jeśli sięgnie na wysokość większą niż dziewięć kilometrów, to loty na trasie Ameryka Północna-Azja zostaną sparaliżowane.

Alaskański wulkan Cleveland, który od lata 2011 roku pozostawał w uśpieniu, obudził się w sobotę. Swoją pobudkę zakomunikował trzema eksplozjami. Ponadto z jego krateru zaczęły wydobywać się kłęby popiołu, pary i gazu.- Z sygnałów, które otrzymujemy wynika, że Cleveland jest w trakcie erupcji – powiedział agencji informacyjnej Reutera Rick Wessels, który zajmuje się monitorowaniem Clevelanda.

To może wpłynąć na ruch drogą powietrzną

Ponieważ Cleveland leży bezpośrednio pod główną trasą łączącą USA i Azję, istnieje niebezpieczeństwo, że ruch lotniczy pomiędzy tymi kontynentami zostanie sparaliżowany. Na razie ograniczająca widzialność wulkaniczna „chmura” wznosi się na wysokość około 4570 m.

– Kiedy ta wartość się podwoi, zaczniemy się martwić – przyznał Wessels.

Póki co, zapobiegawczo, zdecydowano się na wprowadzenie niewielkich zmian w kursowaniu samolotów.

Trudno go kontrolować

Przewidzenie tego, co stanie się z wulkanem, jest dla naukowców trudne. To dlatego, że w okolicy wulkanu, leżącego na bezludnej wyspie Chuginadak, nie ma żadnego sprzętu sejsmograficznego.

Źródło: Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating