Wir polarny poważnie wpłynie na pogodę w Ameryce Północnej, a zwłaszcza na Środkowym Zachodzie USA. W Chicago temperatura powietrza może spaść poniżej -30 stopni Celsjusza.

Zaburzenie wiru polarnego może spowodować przesuniecie się jego w kierunku południowych szerokości geograficznych.

Według prognozy Briana Hurleya, starszego synoptyka z U.S. Weather Prediction Center w College Park w stanie Maryland, w najbliższych dniach w Chicago może paść nowy rekord zimna. W środę temperatura powietrza może spaść poniżej -30 stopni Celsjusza. Wszystko za sprawą zakłócenia w strukturze wiru polarnego. Zagrażający życiu mróz ma utrzymać się do piątkowego ranka.

Temperatura na 30 stycznia 2019 r.

Odczuwalnych -48 stopni

Wir polarny to układ niskiego ciśnienia, który znajduje się nad biegunem północnym. Zdarza się, że na skutek gwałtownego ocieplenia na wysokości 10-50 kilometrów nad Ziemią pojawiają się zakłócenia w jego strukturze, co powoduje rozlanie się mas zimnego, arktycznego powietrza z rejonu podbiegunowego w niższe szerokości geograficzne.

Te bardzo mroźne masy powietrza mogą zostać zepchnięte w niższe szerokości geograficzne, na teren Stanów Zjednoczonych. Dlatego gubernator stanu Illinois wydał w poniedziałek plan działania na wypadek sytuacji kryzysowej związanej z nadejściem groźnego mrozu.

– Lodowaty wiatr może spowodować, że w północnej części stanu Illinois odczuwalnych będzie -48 stopni Celsjusza. Taki mróz może doprowadzić do odmrożeń w ciągu kilku minut – ostrzegał gubernator J.B. Pritzker. Jak zaznaczył, ten atak zimy na Illinois może przejść do historii.

Śnieżyce

Zaburzona równowaga wiru polarnego może poskutkować także obfitymi opadami śniegu.

W centralnej części Michigan może spaść ponad 30 centymetrów śniegu – poinformowali meteorolodzy z National Weather Service.

Już w poniedziałek sypało tak, że na Środkowym Zachodzie ponad 2300 lotów zostało odwołanych, a 11800 opóźnionych. Przedstawiciele linii lotniczych Delta Air Lines Inc. zapowiedzieli, że zniosą opłaty za zmianę lotu dla poszkodowanych przez pogodę pasażerów w Chicago i Detroit.

 

 

 

Źródło: Reuters, Enex, chicagobusiness.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating