Mróz, który ściska Stany Zjednoczone, dotarł na południe kraju.

W poniedziałek na wschód od Gór Skalistych temperatura spadła od -11 do -17 stopni Celsjusza. Jedynie południowy fragment Florydy został pominięty przez mroźny front.

– Tak duży mróz będzie z nami do wtorku – powiedział Brian Hurley, meteorolog z Narodowej Służby Pogodowej w stanie Maryland. – We wtorek rano prawdopodobnie pojawią się rekordowe ujemne temperatury – dodał.

Trudny czas dla bezdomnych

Michael Kimberl, współzałożyciel, obozowiska dla bezdomnych w Pensacoli na Florydzie, powiedział, że ci, którzy nie mają dachu nad głową otrzymają pomoc. Wolontariusze rozdawali paliwo niezbędne do ogrzewania i dodatkowe koce.

– Nie jesteśmy przystosowani do tak surowych warunków pogodowych – poinformował Kimberl. W schroniskach dla bezdomnych znalazły się również specjalne miejsca noclegowe, w tym specjalnie wydzielone miejsce, które jest przeznaczone tylko dla kobiet i dzieci – dodał.

Nawet -42 stopnie

Floryda to tylko jedno z wielu miejsc, które marznie. Podczas fali zimna, która nęka USA, jedynie mieszkańcy południowo-zachodnich obszarów Stanów Zjednoczonych nie odczuli przenikliwego chłodu. Mróz to zasługa nagłego napływu arktycznego powietrza, które doprowadziło do ochłodzenia tak gwałtownego, że w środę 27 grudnia na granicy Stanów Zjednoczonych i Kanady słupki termometrów wskazywały nawet do 42 stopni Celsjusza na minusie.

 

Tak mroźnego początku roku nie było w USA od lat. W północnych i środkowych stanach zanotowano najniższą od prawie wieku temperaturę! Mróz utrzymujący się na wschodnim wybrzeżu sprawił z kolei, że zamarzła część wodospadu Niagara.

Zdaniem synoptyków w ciągu miesiąca gigantyczny wodospad na granicy Kanady i USA może całkowicie zamarznąć. Nic więc dziwnego, że miejsce to przyciąga tłumy turystów i fotografów. Zamarznięte kaskady rzeki mierzą ok. 50 metrów.

W ubiegłym roku i dwa lata temu Niagara także przypominała krainę lodu. Wówczas temperatura na granicy USA i Kanady spadała nawet do -50 stopni Celsjusza.

W historii dochodziło zresztą do całkowitych zamarznięć Niagary, m.in. w 1890 r. czy na początku ubiegłego wieku.

 

 

 

 

 

Źródło: Reuters, tvn24, RMF24, PAP
0 0 votes
Article Rating