Naukowcy zidentyfikowali wirusa, który jest odpowiedzialny za śmierć tysięcy rozgwiazd zamieszkujących wybrzeża Ameryki Północnej od Whittier na Alasce do San Diego w Kalifornii.

Rozgwiazda

17 listopada w poniedziałek amerykańscy naukowcy poinformowali, że udało się im zidentyfikować patogen, który zabija rozgwiazdy zamieszkujące wody Pacyfiku.

Cichy morderca

Okazało się, że przyczyną śmierci tych morskich stworzeń jest wirus o nazwie Sea Star Associated Densovirus (SSaDV).

– Wirus zdziesiątkował milionową populację rozgwiazd na zachodnim wybrzeżu. Szczególnie dotknięte zostały te w Morzu Salish, na obszarze pomiędzy wyspami Vancouver a Kolumbią Brytyjską – wyjaśnia ekolog, profesor nadzwyczajny w Wyższej Szkole Ratownictwa i Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu w Cornell Ian Hewson.

 

Zmutowany wirus

Patogen może wywoływać choroby zarówno u zwierząt, jak i u ludzi. Wirus SSaDV najprawdopodobniej był obecny w wodach  przez wiele lat. Dopiero niedawno stał się zagrożeniem na dużą skalę ze względu na pewnego rodzaju mutację.

– Jest około 10 mln wirusów na każdy milimetr wody morskiej. Większość z nich nie ma wpływu na zwierzęta. Ale istnieją wirusy, które ulegają mutacji i mogą powodować nawet śmierć – wyjaśnia ekolog.

 

Zabija od ponad roku

SSaDV wywołuje chorobę gwiazd morskich o nazwie „sea star wasting syndrome”, którą zauważono w ubiegłym roku. Jej przebieg jest niezwykle brutalny. Ciało rozgwiazd pokrywa się wrzodami, a następnie ulega rozerwaniu. Wylewają się narządy wewnętrzne stworzeń.

Zaniepokojeni drastycznie zmniejszającą się populacją rozgwiazd naukowcy w 2013 roku zaczęli prowadzić intensywne badania, które miały wyjaśnić, co jest przyczyną wyniszczenia milionowej populacji rozgwiazd na zachodnim wybrzeżu Ameryki Północnej. Oszacowano, że objawy „sea star wasting syndrome” występowały u co najmniej 20 gatunków tych stworzeń, w tym m.in. rozgwiazdy olbrzymiej.

 

Ważny członek ekosystemu

Rozgwiazdy (Asteroidea) są drapieżnikami morskimi z typu szkarłupni. Zamieszkują dna mórz i oceanów.

Zniknięcie tylu rozgwiazd grozi zakłóceniem przybrzeżnego ekosystemu. Według naukowców stworzenia te są ważnym drapieżnikach w wodach Pacyfiku. Gwiazdy morskie żywią się mięczakami, w tym ostrygami i małżami.

0 0 votes
Article Rating