Liczba ofiar tornad i powodzi, które od wielu dni przechodzą przez południe Stanów Zjednoczonych, wzrosła do co najmniej 34 – podały w niedzielę władze. Żywioł przemieszcza się obecnie ku środkowej części kraju i również tam odnotowano ofiary.

USA - Zimowe tornada i powodzie

Co najmniej 11 osób zginęło przez weekend w okolicach Dallas, gdzie wiatr osiągał prędkość do 322 km na godzinę. Tornado uderzyło w miasto Garland, zabijając osiem osób. Na obszarze metropolii Dallas zginęły natomiast trzy osoby.
W stanie Illinois doszło do powodzi, która zabiła trzy osoby dorosłe i dwójkę dzieci.

USA - Zimowe tornada i powodzie -6

Wielu rannych

W stanie Missisipi zginęło 10 osób, a 56 zostało rannych, zniszczonych zostało tam ponad 240 domów. Synoptycy zapowiadają kolejne wichury na poniedziałek, dopuszczają możliwość wystąpienia nowych tornad. Szczególne zagrożenie występuje w hrabstwach w pobliżu miasta Houston i na południe od Jackson. Alarmy ogłoszono także w części Nowego Meksyku, Oklahomy i Kansas. Powodzie mogą natomiast wystąpić w pasie od Teksasu do Indiany.

W stanie Tennessee zginęło sześć osób, w tym trzy uwięzione w samochodzie, który wpadł do rzeki. Jedna osoba poniosła śmierć w stanie Arkansas; zniszczenia odnotowano tam w kilkudziesięciu gospodarstwach domowych. Również jedna osoba zginęła w Alabamie.

– Władze dokonują inspekcji infrastruktury i oceniają stan zniszczeń – poinformowały władze miasta Garland na północny wschód od Dallas w Teksasie. Nawałnica objęła obszar 5 km kwadratowych, niszcząc około 600 budynków, w tym domy mieszkalne.

USA - Zimowe tornada i powodzie -11

Winna jest rekordowa temperatura powietrza

Zdaniem meteorologów do tornad i powodzi w południowych stanach przyczyniły się rekordowo wysoka temperatura na wschodzie USA. Tornada na południu USA są zjawiskiem częstym na wiosnę, ale bardzo rzadkim o tej porze roku. Z kolei na zachodzie USA szaleją rzadko występujące w tym rejonie śnieżyce i ulewy.

Meteorolodzy podkreślają, że te wybryki pogody to skutek nadzwyczaj silnego w tym roku zjawiska El Nino, czyli ciepłego prądu na Pacyfiku docierającego do wybrzeży Ameryki Południowej.

 USA - Zimowe tornada i powodzie -3 USA - Zimowe tornada i powodzie -2Flooding in a neighborhood along the banks of the Pea River in Elba, Alabama, December 26, 2015.  Alabama has been hit with storms and heavy rain since Wednesday, and the Weather Service issued flash flood warnings around the region for Friday.  REUTERS/Marvin Gentry

USA - Zimowe tornada i powodzie -9 USA - Zimowe tornada i powodzie -8 USA - Zimowe tornada i powodzie -7 USA - Zimowe tornada i powodzie -5 USA - Zimowe tornada i powodzie -4

0 0 votes
Article Rating