Wielkie Jezioro Słone kurczy się. Może to doprowadzić do katastrofy ekologicznej i przemysłowej. Obniżenie poziomu wody w jeziorze powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza, co skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi u mieszkańców pobliskiego miasta.

Wielkie Jezioro Słone - stan z 2014 r. NASA

Wielkie Jezioro Słone – stan z 2014 r. NASA

Wielkie Jezioro Słone położone w amerykańskim stanie Utah to najbardziej zasolony po Morzu Martwym akwen świata. Stopień zasolenia waha się od 5 do 27 proc., w zależności od aktualnego poziomu wody. To od trzech do pięciu razy więcej niż zasolenie oceanów.

Zbiornik stanowi pozostałość plejstoceńskiego jeziora Bonneville, które miało powierzchnię ok. 50 tys. km kw. Nie ma dopływów. Jego długość wynosi 120 km, szerokość 45 km, a powierzchnia ok. 4400 km kw. Mimo znacznych rozmiarów, jezioro jest stosunkowo płytkie. Jego maksymalna głębokość to 10,5 m.

Woda w jeziorze jest przezroczysta, ale nie ma tam ryb. Jedynym wodnym zwierzęciem, które można tam spotkać, jest niewielki skorupiak artemia, stanowiąca pożywienie dla wędrownych ptaków. Żyje tam też kilka rodzajów alg.

Jezioro dostarcza 1,32 mld dol. przychodu rocznie, gdyż pozwala wydobyć 2,5 mln ton soli i innych związków chemicznych do celów przemysłowych. Jednak te złote czasy mogą się wkrótce skończyć, alarmują eksperci i przestrzegają przed katastrofą ekologiczną.

 

Coraz płycej

Wielkie Jezioro Słone wysycha. Może to spowodować ogromne szkody dla środowiska. W tym tygodniu grupa naukowców z Uniwersytetu Utah opublikowała w tej sprawie pracę.

– Nie ma wątpliwości, że Wielkie Jezioro Słone się kurczy. Chociaż byliśmy świadkami susz w ostatnich dziesięcioleciach, wpływ zapór wodnych zmniejszył poziom jeziora o ponad trzy metry – mówi Wayne Wurtsbaugh, główny autor pracy.

Wielkie Jezioro Słone kurczy się

Wielkie Jezioro Słone kurczy się

Eksperci sugerują, żeby władze stanu Utah wprowadziły rozsądną politykę zagospodarowania wody w jeziorze. W przeciwnym razie stanowi grozi katastrofa ekologiczna i gospodarcza, bo to głownie przyroda i przemysł zależą od jego ekosystemu.

– Co więcej, obniżenie poziomu wody w jeziorze powoduje wzrost zanieczyszczenia powietrza, co skutkuje poważnymi problemami zdrowotnymi u mieszkańców pobliskiego miasta Salt Lake City – alarmuje Wurtsbaugh.

 

Umierające jezioro

Najbardziej znanym zanikającym jeziorem jest Jezioro Aralskie w Azji. W latach 60. XX w. było to czwarte pod względem powierzchni jezioro na Ziemi. Od tego czasu stale kurczy się z powodu odprowadzania wody z zasilających jezioro rzek Amu-daria i Syr-daria w celach irygacyjnych.

Już w roku 1918 władze radzieckie zdecydowały, że na suchych połaciach Kazachskiej SRR, Uzbeckiej SRR i Turkmeńskiej SRR, wzdłuż Amu-darii i Syr-darii uprawiana będzie na wielką skalę bawełna, która miała być podstawą ekonomii tych republik.

Zaczęto więc budować kanały nawadniające, które miały zalewać pustynie w celu nawadniania upraw bawełny, czyli tak zwanego ”białego złota”. Niestety kanały nawadniające były zbudowane tak nieudolnie, że większość wody była marnowana gdyż wysychała na pustyni.

W wyniku tych działań w regionie doszło do jednej z największych katastrof ekologicznych w historii ludzkości.

Źródło: phys.org, wikipedia, tvn meteo

 

0 0 vote
Article Rating