Statek Progress MS-04, który miał dostarczyć ładunek na stację ISS i z którym utracono łączność po starcie, być może spadł już gdzieś w rejonie Chin lub Oceanu Spokojnego – informuje TASS, powołując się na źródło w branży kosmicznej.

utracono-lacznac-ze-statkiem-transportowym-progress-ms-04

Rakieta nośna Sojuz-U ze statkiem Progress MS-04 wystartowała w czwartek z kosmodromu Bajkonur. Łączność ze statkiem stracono 383 sekundy po starcie, kiedy pracował trzeci stopień rakiety nośnej – poinformowało centrum zarządzania lotem. Progress miał dostarczyć na ISS 2,5 tony ładunku.

Według źródła agencji TASS, „biorąc pod uwagę, że silniki trzeciego stopnia rakiety nośnej pracowały niewystarczająco długo, statek transportowy najprawdopodobniej spadł już w rejonie Chin lub w rejonie Oceanu Spokojnego”.

Możliwe jest też, że statek oddzielił się od rakiety nośnej, „ale zaczął się zniżać i spłonął w atmosferze” – dodało cytowane przez TASS źródło.

Rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos jeszcze nie wypowiedziała się w tej sprawie.

Ładunek stanowiło:

  • 710 kg paliwa, które miało trafić do zbiorników modułu Zwiezda
  • 420 kg wody pitnej
  • 52 kg tlenu
  • 1260 kg różnych ładunków suchych w kabinie ciśnieniowej, w tym: 315 kg żywności, 115 kg sprzętu medycznego i diagnostycznego oraz art. higienicznych, 83 kg urządzeń i pojemników sanitarnych dla modułów rosyjskich i 87 kg dla modułów amerykańskich, 67 kg sprzętu na potrzeby systemu oczyszczania powietrza, skafander kosmiczny Orłan.

Kolejna misja zaopatrzeniowa do ISS zaplanowana jest na 9 grudnia 2016. Do ISS wystartować ma wówczas japoński automatyczny statek transportowy HTV, m.in. z 6 akumulatorami Li-Ion dla amerykańskich modułów laboratoryjnych.

 

Źródło: PAP, rmf24, kosmonauta.net
0 0 votes
Article Rating