Przebywający w miejscowości Utsjoki na północy Finlandii w niedzielę mieli okazję oglądać przepiękne zjawisko. Niebo rozbłysło kolorami zorzy polarnej.

Duże połacie zieleni ze smugami bieli i fioletu pojawiły się na lapońskim niebie w niedzielę tuż przed godziną 22. Kolory zaczęły prześwitywać przez warstwę zachmurzenia nad miejscowością Utsjoki, na północ od koła podbiegunowego.

Jak powstaje zorza?

Zorza polarna powstaje w wyniku wyrzutów plazmy ze Słońca, emisji wiatru słonecznego z dziur koronalnych i plam słonecznych. Cząstki mkną przez Układ Słoneczny i docierają do naszej planety. Na wysokości około 100 kilometrów, w okolicach biegunów magnetycznych Ziemi, wzbudzane są atomy w naszej atmosferze i powstają światła zorzy. Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, a południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Zasięg występowania zorzy polarnej zależy od siły rozbłysku na Słońcu. Im jest silniejszy, tym większe prawdopodobieństwo, że zorze pojawią się bliżej równika, czyli na półkuli północnej – dalej na południe.

Reszta zdjęć na końcu.

Zderzenia mogą wstrząsnąć magnetosferą wokół północnych i południowych biegunów Ziemi, uwalniając kolorowe strumienie w niebo.

Duży wyrzut plazmy ze Słońca

Wiatr słoneczny dotarł zgodnie z symulacją

Źródło: Reuters

Słońce – Na północnym wschodzie tarczy oderwała się bardzo duża ilość plazmy, a na wprost Ziemi powoli zanika dziura koronalna emitująca wiatr słoneczny i duże ilości elektronów, trwa burza geomagnetyczna

5 1 vote
Article Rating