Co najmniej trzy osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych w silnej eksplozji, do której doszło w zakładach petrochemicznych meksykańskiego koncernu naftowego Pemex w stanie Veracruz nad Zatoką Meksykańską.

Veracruz, Meksyk - Potężna eksplozja i pożar w zakładach petrochemicznych koncernu naftowego Pemex -1

Wybuch nastąpił w środę tuż po godzinie 15 czasu lokalnego (godz. 22 w Polsce) w porcie Coatzacoalcos w południowo-wschodnim Meksyku, w jednym z największych hubów eksportowych ropy naftowej Pemexu. Nie są na razie znane przyczyny eksplozji.

Veracruz, Meksyk - Potężna eksplozja i pożar w zakładach petrochemicznych koncernu naftowego Pemex -2

Koncern Pemex potwierdził, że trzech jego pracowników poniosło śmierć, a 136 zostało rannych, przy czym 88 jest hospitalizowanych. Jak poinformował gubernator stanu Veracruz, Javier Duarte, eksplozja była tak silna, że była odczuwalna w odległości 10 km od zakładów.

Veracruz, Meksyk - Potężna eksplozja i pożar w zakładach petrochemicznych koncernu naftowego Pemex

Według lokalnych służb ratunkowych z obszarów w pobliżu miejsca wybuchu ewakuowano setki osób; gubernator Duarte mówił o ponad 2 tys. osób. Telewizja pokazywała najpierw zdjęcia płonącego obiektu, a następnie wydobywające się z niego kłęby czarnego, gęstego dymu.

Veracruz, Meksyk - Potężna eksplozja i pożar w zakładach petrochemicznych koncernu naftowego Pemex -4

W wyniku wybuchu uwolniła się chmura szkodliwych substancji chemicznych – pisze agencja Reutera, ale według komunikatu koncernu Pemex „obecnie sytuacja w zakładach jest pod kontrolą i nie ma zagrożenia dla ludzi”. Komunikat został opublikowany na Twitterze koncernu.

Veracruz, Meksyk - Potężna eksplozja i pożar w zakładach petrochemicznych koncernu naftowego Pemex -3

Jak informuje portal BBC News, w przeszłości dochodziło już do wypadków w zakładach Pemexu. Na początku lutego w tym samym zakładzie w Coatzacoalcos w pożarze zginął pracownik.

Źródło: PAP, rmf24
0 0 vote
Article Rating