Pająk ze szponami, rekinek-jaguar. To tylko dwaj przedstawiciele 137 nowo odkrytych gatunków roślin i zwierząt, jakie zostały opisane w 2012 roku.

Trogloraptor – nowo odkryty pająk, Wikipedia/CC BY SA 3.0/Griswold, Audisio, Ledford

W 2012 roku mieliśmy okazję zapoznać się ze 137 nowymi gatunkami roślin i zwierząt. Wśród nich znalazły się 83 stawonogi, 41 ryb, siedem roślin, cztery morskie slimaki, jeden gad i jeden płaz. Opisali je badacze California Academy of Sciences.Nowe gatunki odkryto na czterech kontynentach i w dwóch oceanach. Natykano się na nie w najróżniejszych miejscach – w zapomnianej jaskini, ale też… w przydomowym ogródku.

Pająk ze szponami

Pośród zwierząt, których odkrycie odbiło się szerokim echem w świecie nauki, prym wiodą pająki stanowiące nie tylko nowy gatunek (Trogloraptor), ale też całkiem nową rodzinę (Trogloraptoriodae). Występują one jedynie w jaskiniach na północnym zachodzie Stanów Zjednoczonych. Ich cechą charakterystyczną są szpony na końcach odnóży. Dotąd jednak naukowcom nie udało się podejrzeć ich zachowań.

Na Wyspach świętego Tomasza i Książecej, państwie wZatoce Gwinejskiej, odkryto z kolei Hemidactylus principensis – endemicznego gekona, który nie jest podobny do żadnego znanego gatunku tych zwierząt. W Tanzanii natomiast, w okolicach jeziora kraterowego Ngozi, znaleziono żabę Arthroleptis kutogundua. Bardzo ciekawe dla naukowców było też odkrycie w wodach otaczających wyspy Galapagos małego rekina Bythaelurus giddingsi,którego – ze względu na czekoladowobrązową skórę w jasne cętki – nazwano „rekinkiem-jaguarem”.

Ważne, bo trwa masowe wymieranie

Odkrycie 137 nowych gatunków, których pełną listę znajdziecie tu, ma ogromne znaczenie dla naukowców.

– W czasach, kiedy ma miejsce tzw. szóste masowe wymieranie gatunków (związane z działalnością człowieka, np. z niszczeniem siedlisk – przyp.red.) w historii planety, zwierzęta i rośliny mogą znikać, zanim będziemy mieli szansę znaleźć je i opisać. Skąd mamy wiedzieć, jak je chronić, skoro nie wiemy nawet o ich istnienu? –  mówił Terry Gosline z California Academy of Sciences.

Prace badaczy, które doprowadziły do opisania nowo odkrytych przedstawicieli fauny i flory, pozwalają więc zadbać o to, żebyśmy w porę zdołali poznać i uchronić środowisko naturalne.

Źródło: science daily, tm
0 0 votes
Article Rating