2013 rok będzie obfitował w tornada. W wielu z nich prędkość wiatru będzie przekraczała 400 km/h.

Jak podkreśla synoptyk TVN Meteo, meteorologowie od kilku lat ostrzegali, że 2013 rok będzie cechował się dużą częstością występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych, co związane jest ze zwiększoną aktywnością słoneczną. To ona sprawia przecież, że energia, skutkująca m.in. trąbami powietrznymi, dociera do ziemi.- To z pewnością odbije się nie tylko na większej ilości tornad w Stanach Zjednoczonych, lecz także na większej częstości występowania gwałtownych zjawisk atmosferycznych także w Polsce – powiedziała Unton-Pyziołek.

Więcej silnych zjawisk

Do najczęstszych należą te tornada, które w tzw. skali Fujity – oceniającej poziom intensywności zjawisk na podstawie zniszczeń, jakich dokonały – osiągają zerowy, pierwszy albo drugi stopień. W tym roku częściej pojawiać się będą tornada trzeciego i czwartego stopnia w skali Fujity. Wiejące w nich wiatry osiągają prędkość od 254 do 418 km/h.

Nie tylko Aleja Tornad

Poza tym, jest spore prawdopodobieństwo, że w tym roku tornada będą nawiedzać nie tylko słynną Aleję Tornad, lecz także wkroczą na ścieżki, w których pojawiają się rzadziej. Mowa tu m.in. o tzw. Alei Dixie (biegnie przez Teksas, Arkansas, Luizjanę, Mississippi, Tennessee, Alabamę, Georgię, Karolinę Południową, Missouri i Kentucky).

Źródło: tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating