Sezon atlantyckich huraganów będzie w 2013 roku ponadprzeciętny – przewidują synoptycy z Uniwersytetu Stanowego w Kolorado. Nad Atlantykiem ma pojawić się 18 burz tropikalnych, z których dziewięć przekształci się w huragany.

Huragan Sandy na zdjęciu satelitarnym

Cztery huragany będą silne z utrzymującymi się wiatrami wiejącymi z prędkością co najmniej 178 km na godzinę – poinformowali w środę eksperci z Kolorado, znani z precyzyjnych prognoz długoterminowych dotyczących huraganów. 

Według nich średnio w sezonie huraganowym, który trwa od 1 czerwca do 30 listopada, nad Oceanem Atlantyckim, Morzem Karaibskim i Zatoką Meksykańską występuje około dwunastu burz tropikalnych, sześć huraganów i dwa większe huragany.

Ciepłe wody i słabszy wpływ El Nino

Prognozy dotyczące wzmożonego występowania huraganów w tym roku oparto na dwóch czynnikach. po pierwsze, te zjawiska tworzą się nad ciepłymi wodami, a Atlantyk ocieplił się w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Po drugie, nie należy spodziewać się znaczącego efektu El Nino w lecie i na jesieni.

El Nino to występujący co kilka lat ciepły prąd we wschodniej części Pacyfiku, hamujący przekształcanie się burz tropikalnych w huragany w rejonie Atlantyku i Karaibów.

10 huraganów w 2012 r.

W 2012 roku wystąpiło 19 burz tropikalnych i 10 huraganów, w tym huragan Sandy, którzy uderzył w październiku w północno-wschodnie wybrzeże USA po tym, jak nawiedził rejon Karaibów. Żywioł spowodował śmierć ponad 200 osób i straty na ponad 71 mld dolarów w Nowym Jorku i New Jersey.

Źródło: PAP, Reuters, tm
0 0 votes
Article Rating