Rząd Austrii ostrzegł przed wyjazdami do swego alpejskiego kraju związkowego Tyrol z powodu wykrycia tam przypadków groźnego południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa.

Austria, Dolina Zillertal

W Tyrolu, słynnym centrum sportów zimowych, do tej pory nie udało się wyjaśnić, w jaki sposób południowoafrykańska mutacja koronawirusa dotarła do Doliny Zillertal, od lat popularnej wśród turystów.

Austriackie wyciągi narciarskie są od Wigilii otwarte, lecz hotele są do tej pory zamknięte, wyjątek ustanowiono dla gości znajdujących się w podróży służbowej. Zamknięte są też restauracje, które mogą serwować tylko dania na wynos.

Władze Tyrolu są w kontakcie z rządem krajowym w kwestii przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Do tej pory wykryto tu 293 przypadki jego południowoafrykańskiej mutacji; obecnie choruje na niego co najmniej 140 osób.

„W celu zapobieżenia rozprzestrzenianiu się mutacji południowoafrykańskiej rząd ostrzega przed podróżowaniem do Tyrolu, zwracając się do wszystkich obywateli, aby ograniczyli podróże do Tyrolu do tych, które są absolutnie konieczne” – napisał w oświadczeniu kanclerz Sebastian Kurz.

W ciągu ostatniej doby w Austrii wykryto 1057 nowych infekcji koronawirusa. Od początku pandemii w Austrii zakażenie SARS-CoV-2 stwierdzono u ponad 424 tys. osób, z których 8032 zmarło.

Republika Południowej Afryki wstrzyma szczepienia preparatem firmy AstraZeneca

W podparyskiej gminie wykryto południowoafrykańską mutację koronawirusa

W podparyskiej gminie Eaubonne wykryto przypadki południowoafrykańskiej mutacji koronawirusa. Lokalne władze poinformowały, że w związku z tym tymczasowo zamknięta zostanie szkoła, w której zdiagnozowano infekcje.

W Eaubonne rozpoczęto kampanię śledzenia kontaktów osób, u których wykryto wirusa 501.V2 z Republiki Południowej Afryki. Przypadki zakażenia tą odmianą koronawirusa wykryto w poniedziałek 8 lutego, w szkole w tej podparyskiej gminie.

Pierwszy przypadek zakażenia tym typem wirusa zdiagnozowano we Francji 31 grudnia 2020 roku u mężczyzny mieszkającego w departamencie Górnego Renu, w pobliżu granicy ze Szwajcarią, który powrócił z Republiki Południowej Afryki.

25 grudnia 2020 roku wykryto pierwszy przypadek wariantu koronawirusa, który pojawił się najpierw w Wielkiej Brytanii.

W obu nowych typach wirusa występuje ta sama mutacja – N501Y, która być może odpowiada za szybsze rozprzestrzenianie się koronawirusa.

 

Naukowcy ostrzegają: obecne restrykcje nie są wystarczające

Przeprowadzone przez dwóch naukowców z francuskiego Lille modelowanie epidemii koronawirusa pokazało, że wariant brytyjski patogenu może stać się dominujący we Francji od marca – poinformował w niedzielę profesor Philippe Amouyel, który jest współautorem modelu. Mutacja brytyjska stanie się dominująca we Francji około 1 marca” – oświadczył uczony na łamach magazynu „Journal du Dimanche”.

„Zauważyliśmy, że wszystkie podjęte środki i obostrzenia ograniczają rozprzestrzenianie się starej mutacji COVID-19. Nie są jednak wystarczające dla nowej mutacji, która zyskuje przewagę ze wzrostem na poziomie około 60 proc. tygodniowo” – ocenił profesor Amouyel.

Naukowiec zaleca noszenie masek kategorii 1 i masek chirurgicznych, a także przedłużenie godziny policyjnej w weekendy, co jego zdaniem pozwoli „zmniejszyć transmisję w kręgach prywatnych, które pozostają podstawowym źródłem zakażeń”.

 

Prawie 20 tysięcy zakażeń w ciągu doby

W ciągu ostatniej doby służby medyczne zarejestrowały we Francji zakażenie koronawirusem u 19 715 osób, a na COVID-19 zmarło w szpitalach 171 chorych – podała w niedzielę Agencja Zdrowia Publicznego (SPF).

Z powodu zakażenia do szpitali trafiło w ciągu ostatniej doby 790 chorych, w tym 160 na oddziały intensywnej terapii. Liczba pacjentów hospitalizowanych z COVID-19 wzrosła o 325 i wynosi 27 652. Na oddziałach intensywnej terapii leczonych było 3262 chorych, to jest o 47 więcej niż w sobotę.

Od początku pandemii liczba wykrytych zakażeń koronawirusem wzrosła we Francji do 3 337 048, a liczba zmarłych do 78 965. Odsetek testów na koronawirusa z wynikiem dodatnim spadł i wynosi 6,5 proc.

Szczepionka firmy AstraZeneca w przypadku południowoafrykańskiej mutacji 501Y.V2 koronawirusa SARS-CoV-2 nie zapewnia ochrony przed łagodnym i umiarkowanym przebiegiem choroby

 

Źródło_1, źródło_2: PAP
0 0 votes
Article Rating