Setki osób w Albanii i Macedonii musiały uciekać w piątek przed powodzią. Całonocne bardzo obfite opady śniegu i zamiecie śnieżne spowodowały również w piątek chaos komunikacyjny w Chorwacji, Słowenii i Bośni. Transport sparaliżowany został również w Bułgarii. Ogłoszono tam również alarm przeciwpowodziowy.

Macedonia - Powódź

38-letnia Albanka utonęła w rzece Verdova na granicy z Macedonią, gdy jej dom zawalił się, podmyty przez wodę. Z czterech okręgów południowej części kraju, gdzie zalanych jest 17 tys. hektarów, ewakuowano 600 rodzin. Utonęło 3.500 sztuk owiec i bydła.

Macedonia - Powódź 3

Macedonia też pod wodą

Ulewne deszcze we wschodniej i południowej Macedonii zalały od początku tygodnia ponad 5 tys. hektarów i zniszczyły setki domów. Wojsko pomaga lokalnym mieszkańcom w rejonie Pelagonii na południu w umacnianiu brzegów rzek. Macedoński Czerwony Krzyż poinformował w piątek o dostarczeniu 400 najbardziej poszkodowanym rodzinom żywności, koców i wody pitnej.

Macedonia - Powódź 2 Macedonia - Powódź 4

Chorwacja zmaga się z wiatrem

Podróż drogami Chorwacji jest bardzo utrudniona. Wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek na drogach łączących centrum kraju z wybrzeżem Adriatyku, gdzie silne wiatry uniemożliwiły też kursowanie promów.

 

Biała Słowenia

W Słowenii z powodu opadów śniegu zamknięto szkoły. Do kraju nie są wpuszczane tiry. W południowo-wschodniej części Słowenii wiele ciężarówek zablokowało w trudnych warunkach atmosferycznych drogi, co spowodowało wielokilometrowe korki.

Koper, słoweński port nad Adriatykiem, zamknięto z powodu sztormu. Zamknięta jest też częściowo autostrada łącząca wybrzeże adriatyckie ze stolicą kraju, Lublaną.

W krajach tych zamknięto wiele dróg, znacznie ograniczony został ruch samochodów ciężarowych.

Zamknięte szkoły w Bośni

Silne opady śniegu zmusiły władze na zachodzie Bośni do zamknięcia w piątek szkół; mają być one nieczynne przez cały przyszły tydzień. Kilka tysięcy gospodarstw jest pozbawionych prądu, gdyż pod ciężarem śniegu zerwały się linie wysokiego napięcia.

Z powodu zamieci miasto Bosanska Gradiszka na północnym zachodzie Bośni w ciągu pięciu minut pokryło się w piątek 5-centymetrową warstwą śniegu.

Bułgaria pod śniegiem 2

Trudna sytuacja pogodowa w Bułgarii

Intensywne opady śniegu doprowadziły w piątek do chaosu komunikacyjnego w środkowej i południowo-zachodniej Bułgarii. Ulice w stolicy kraju, Sofii, w piątek wieczorem były praktycznie nieprzejezdne. Około 20-centymetrowa pokrywa śnieżna unieruchomiła tam tramwaje i trolejbusy. Na głównych arteriach komunikacyjnych tworzyły się olbrzymie korki.

Poważnie utrudniony był ruch na południowym zachodzie kraju. Na magistrali prowadzącej z Sofii do Kulaty, przejścia granicznego z Grecją, kilka ciężarówek doznało awarii, co doprowadziło do powstania dużej kolejki pojazdów.

Zamknięto wiele dróg. Na drogach wiodących z Sofii do Warny i Burgas wprowadzono zakaz ruchu ciężarówek i autobusów.

W południowej części kraju, gdzie pada mokry śnieg, ogłoszono alarm powodziowy.

 Bułgaria pod śniegiem 3 Bułgaria pod śniegiem 1
0 0 votes
Article Rating