Przypadków zakażenia nowym koronawirusem z Chin jest coraz więcej. Łączna liczba zbliża się do trzech tysięcy. W ciągu doby potwierdzono 769 nowych przypadków, a liczba zgonów wzrosła do 81.

Jak podała chińska Narodowa Komisja Zdrowia, liczba śmiertelnych przypadków nowego koronawirusa (2019-nCoV) wzrosła w Chinach do 81, w samej prowincji Hubei, gdzie znajduje się miasto Wuhan – ognisko wirusa – do 76. Liczba zakażonych osób wynosi 2744, z czego w prowincji Hubei 1423. W ciągu ostatnich 24 godzin potwierdzono 769 nowych przypadków.

Zanim wprowadzono zakaz opuszczania Wuhan – mogło stamtąd wyjechać nawet pięć milionów osób – twierdzi burmistrz  Zhou Xianwang. Jak dodał, to jeszcze bardziej zwiększa ryzyko szerzenia się koronawirusa. W Wuhan pozostaje około 9 milionów osób.

Kolejnych pięć przypadków wirusa potwierdzono w Hongkongu i dwa w Makau (regiony administracyjne Chin). Przypadki zakażenia odnotowywane są w każdej prowincji kraju z wyjątkiem Tybetu. Nie odnotowano żadnych zgonów poza Chinami.

Kolejny, piąty przypadek, potwierdziła również Australia. To 21-letnia kobieta, która przyleciała do Sydney z Wuhan.

– Pacjentka została natychmiast umieszczona w izolatce – powiedziała Kerry Chant, dyrektor ds. zdrowia w Nowej Południowej Walii. Trzy z poprzednich przypadków Australia zanotowała również w Sydney, a jeden w Melbourne.

W niedzielę Kanada poinformowała o „wstępnie potwierdzonym” przypadku zakażenia. Zgodnie ze słowami kanadyjskiej minister zdrowia Patty Hajdu, wyniki badań mają zostać potwierdzone w ciągu kolejnych godzin.

Na świecie potwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem w kilkunastu krajach poza Chinami: w Tajlandii – 8, Tajwanie, Australii – 5, Singapurze, Malezji i Stanach Zjednoczonych – 4, Francji i Japonii – 3, Wietnamie i Korei Południowej – 2, Nepalu – 1.

 

Testują lek na wirusa HIV

Jak przekazują władze Chin, wirus mutuje i może być przenoszony z człowieka na człowieka. Dwie odrębne analizy wykazały, że każda zainfekowana osoba może zakażać dwie lub trzy kolejne.

Trzy zespoły badawcze rozpoczęły badania nad opracowaniem szczepionek. Chcą przetestować pierwsze możliwe rozwiązania w ciągu trzech miesięcy. Obecnie testowany jest lek na wirusa HIV.

Prezydent Chin Xi Jinping określił sytuację związaną z epidemią koronawirusa jako „poważną” i poinformował, że rząd podejmuje wszelkie możliwe działania, aby zablokować podróże do regionów, w których odnotowuje się przypadki zakażenia. Powiedział, że skierowano dodatkowy personel medyczny i leki do Wuhan. Miasto jest niemal całkowicie zamknięte. Poruszać się mogą po nim jedynie pojazdy z pozwoleniem. Nie są obsługiwane połączenia lotnicze.

Jak poinformowały władze Francji, Włoch, Japonii, Australii i Stanów Zjednoczonych, dążą do ewakuacji swoich obywateli z Wuhan.

 

Koronawirus – objawy

Nowy typ koronawirusa wykryto w chińskim mieście Wuhan w grudniu. Objawy choroby to: gorączka, trudności w oddychaniu, a także nacieki w płucach. Światowa Organizacja Zdrowia przesłała do szpitali na całym świecie wytyczne, dotyczące zapobiegania i kontroli zakażeń.

Tajemniczy wirus powoduje zapalenie płuc, które porównywane jest do zespołu ciężkiej ostrej niewydolności oddechowej SARS, czyli nietypowego zapalenia płuc, pojawiło się ono po raz pierwszy w końcu 2002 roku w chińskiej prowincji Guangdong.

 

Red.:
Kilka dni temu pojawiła się informacja, że oficjalne szacunki dotyczące zakażonych to zaledwie 5 procent rzeczywistej skali.

 

Źródło: PAP, Reuters
0 0 votes
Article Rating